A modern kutatók, tudósok Albert Mehrabyan és Ray L. Birddistell szerint az esetek 93%-ban sokkal több információ cserélődik két fél között a nonverbális kommunikáció használatával, mint a verbálissal. Sokan azt hiszik, hogy csak a gesztusok és arckifejezések tartoznak ebbe, pedig ez nagy tévedés. Ugyanúgy nonverbális kommunikáció a kibocsátott illat és bizonyos tárgyak megérintése is. A mai cikkünkben 7 olyan pszichológiai trükköt hoztunk el, ami elmondja, hogy tudsz a nonverbális kommunikációval felülkerekedni bizonyos helyzetekben.
1, A bizalmi kapcsolat kiépítéséhez figyeld meg a másik fél szemszínét
Az első pillanattól fogva meg lehet teremteni a bizalmi kapcsolatot egy ismeretlen emberrel. Ehhez nem kell más csak megnézni a szemei színét. A szemszín alapos megfigyelésének ideje megegyezik a tökéletes szemkontaktus hosszával (3-5 másodperc). Ha nem nézed a másik szemét, vagy 9 másodpercnél hosszabb ideig nézed, akkor viszont kellemetlen pillanatok alakulnak ki.
A siker bebiztosítása érdekében próbálj mosolyogni a szemeddel és nézd a másik orrhídját. Ez a pont az úgynevezett kapcsolattartó zóna. Ha azonban az orrhíd alá vagy a homlokra szegezed tekinteted azt bensőséges behatolásként és elnyomási kísérletként fogja felfogni az illető.
2, Ne kezdj el azonnal beszélgetni egy új beszélgetőpartnerrel – adj neki időt arra, hogy felmérjen
Miután a szemeiteken keresztül sikerült kapcsolatba lépnetek egymással figyelj arra, hogy ne kezd el azonnal beszélni a másik féllel. Hagyj néhány másodpercet, például, hogy levegye a kabátját, letegye a táskáját, kihúzza a széket, végigmérjen…stb. Ez az idő lehetővé teszi neki, hogy kialakuljon az első benyomása rólad. A beszélgetés hátralévő részében nem fogja elvonni semmi a figyelmét, nem fog elkalandozni, mert már mindent megnézett rajtad.
3, A pohár talpának megérintése szimpátiáról árulkodik
Pszichológusok szerint a talpas és henger alakú tárgyak simogatása tudat alatt a szimpátiáról árulkodik. Ha egy lány azt akarja jelezni egy fiúnak, hogy tetszik neki és érdeklődik iránta, akkor csak meg kell érintenie mondjuk a borospohár talpát. Egy hétköznapi toll forgatása és egy gyűrű tekergetése is ugyanezt a hatást idézi elő.
4, Nézzen a lábfejed a beszélgetőpartner felé – ez csökkenti a társadalmi távolságot
Ha meg akarod mutatni a másiknak, hogy érdeklődsz iránta,vagy egyszerűen csak érdekel, amit mond akkor a lábujjaid nézzenek az ő irányába. Egy ilyen gesztus segít csökkenteni a társadalmi távolságot. Sőt, fontos, hogy tudd ez a póz nem sérti mások személyes határait ezért nyugodtan alkalmazható üzleti megbeszélésen is.
5, Az „Oké” gesztussal felhívhatod a közönség figyelmét agresszió nélkül
Amennyiben fel akarod hívni a beszélgetőpartnered vagy egy kisebb közösség figyelmét anélkül, hogy agresszívnak tűnnél, használd az „Oké” kézjelet. Ez egy természetes, kicsit sem erőszakos gesztus, amivel fel tudod magadra hívni a figyelmet.
6, Ha unatkozol tedd a kezedre a fejed
Amennyiben a beszélgetés témája csöppent sem érdekes, de nem akarod megbántani a partnert, van egy jó megoldás, amivel fel tudod hívni a figyelmét. Először csak érintsd meg az arcod a kezeddel, ha nem veszi a lapot, akkor támaszkodj rá, amennyiben ebből sem ért, szorítsd ökölbe a kezed és arra helyezd a fejed. Tény, hogy nem túl udvarias gesztus, de hatásos és a partner észre fogja venni, hogy untat.
7, Ha valaki kellemetlen dolgokat mond neked, nézd hosszú ideig a homlokát
Ha valamilyen oknál fogva olyan beszélgetésbe keverednél, ahol olyan dolgokat kell hallgatnod, ami számodra kellemetlen, hívd fel a partner figyelmét rá. Fentebb már említettük, hogy a homlok bámulása az elnyomási kísérlet egyik nonverbális formája. Még akkor is tedd ezt, ha amúgy nem vagy egy túl magabiztos ember, ugyanis ez segíteni fog újjáépíteni a beszélgetőpartnerrel folytatott beszélgetés menetét és hangvételét.
Hasznosnak találtad a cikket?