A legagresszívebb és legnehezebben kezelhető daganatos megbetegedés, amely a rákos halálozások első oka lehet világszerte.
Amint azt a „The Lancet Gastroenterology and Hepatology”-ban olvashatjuk, a hasnyálmirigyrák előfordulása drámaian növekszik, csakúgy, mint az ebből eredő halálozások. 1990 óta 130 százalékos növekedés. A fő okozója a cukorbetegség és az elhízás.
Mint kiderült, ez a rák gyorsabban fejlődik ki fiatalabb nőknél, mint az azonos korú férfiaknál.
„Arra a következtetésre juthatunk, hogy a nők körében a hasnyálmirigyrák aránya gyorsan növekszik , ami rávilágít a további kutatások szükségességére ezen a területen.”
A rákos betegek körülbelül 64,5 százaléka hasnyálmirigyráktól szenved.
„És bár a hasnyálmirigyrák túlélésében minden évben javulást számolunk be, ez a javulás leginkább a férfiaknál jelentkezik. A nők halálozási aránya nem javul.”
Ennek a rákbetegségnek a kialakulását nagymértékben befolyásolják az életmód és a környezeti tényezők, például bizonyos vegyi anyagoknak való kitettség. A cukorbetegség és az elhízás a leginkább befolyásoló tényező.
Ez a tudatosság késztetheti az embereket a dohányzás abbahagyására, az alkoholfogyasztás csökkentésére, az egészséges táplálkozásra, a rendszeres testmozgásra és a testsúlyuk szabályozására. Mindezek az életmódbeli változások segítenek csökkenteni a hasnyálmirigyrák kockázatát.
A csendes gyilkos!
Nem ismert, hogy pontosan mi okozza a hasnyálmirigyrákot, de számos kockázati tényező növelheti a kialakulásának esélyét. Ezek közé tartozik: dohányzás, alkohol, zsírban és húsban gazdag étrend, elhízottság, kevés fizikai aktivitás, cukorbetegség, krónikus hasnyálmirigy-gyulladás.
A hasnyálmirigyrák genetikai hajlamhoz kapcsolódik, különösen a BRCA gének öröklött mutációihoz. Főleg a petefészek- vagy mellrák kialakulásának fokozott kockázatával járnak együtt, de érdemes tudni, hogy növelik a hasnyálmirigy- vagy prosztatarák kialakulásának kockázatát is.
A hasnyálmirigyrák az egyik legszörnyűbb rákos megbetegedés, amellyel szembesülünk, mert a betegek prognózisa rossz. Ennek több oka is van. Mindenekelőtt a rák biológiája az, hogy általában akkor észleljük, amikor a betegség előrehaladott. A betegek több mint fele akkor fordul szakemberhez, ha már távoli áttétek vannak a szervezetben. Az esetek ¼-ében a betegség olyan előrehaladott állapotban van, hogy lehetetlen sebészeti kezelést kínálni. Egy rákos daganat radikális kimetszésére tett kísérlet pedig 15-20 százalékot érint. betegek. Vagyis a legtöbb betegnek a diagnózis idején olyan betegsége van, amely fizikailag nem gyógyítható. Ha pedig sikeresen eltávolítják, majd adjuváns kezelést alkalmaznak, a betegség a betegek nagy részénél kiújul.
A hasnyálmirigyrák esetében a tünetek általában csak a betegség előrehaladott stádiumában jelentkeznek, amikor a betegeknek szó szerint csak hónapjaik vannak hátra. Emellett a diagnosztikával is gond van.
Tekintettel arra, hogy a hasnyálmirigy meglehetősen mélyen helyezkedik el a hasüregben, a betegség korai szakaszában megjelenő tünetek nagyon nem specifikusak. Emellett nagyon gyakoriak a lakosság körében, és sok más betegségre is utalhatnak. Ilyenek lehetnek például a has- vagy hátfájás, a nem szándékos fogyás, az apátia vagy a hangulati zavarok. Van néhány specifikus tünet is , amelyek közül a legfontosabb a sárgaság. Akkor fordul elő, amikor a hasnyálmirigy fejében rák alakul ki, az epeutak összenyomódnak és a bőr színe megváltozik.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!