Nem mindenki van oda a nyolclábú barátainkért, annak ellenére, hogy jelenlétük rendkívül hasznos. Veszélyes pókok jelentek meg Magyarországon.
Az éghajlatváltozás és a melegebb téli hónapok miatt egyre több olyan állat jelenik meg nálunk, akik évtizedekkel ezelőtt még inkább délen maradtak volna.
Több jelentést is lehetett idén hallani titokzatos csípésekről. Kiderült, hogy a mérges dajkapók a felelős. A melegebb éghajlatot kedvelik. Megnyírt bokrokban bujkálnak és rovarokra vadásznak. Ha piszkálják őket és veszélyben érzik magukat, akkor bizony minket, embereket is megcsípnek. Ahogy az a pókoknál jellemző, a nőstények agresszívabbak, mint a hívek.
Augusztusban egy nő allergiás tüneteket tapasztalt. Kiderült, hogy pókcsípés volt.
„Éjjel erős fájdalomra ébredtem. Görcseim voltak. Kimentem a mosdóba, de nem láttam semmit a bőrömön. A szobába átnéztem az ágyneműt és akkor láttam meg, hogy egy pók rejtőzik a paplan alatt. A párom elfogta és kiderítettük, hogy egy dajkapók.”
Erre a posztra egy másik nő is reagált.
„Mindenki figyeljen a gyerekszobában. A mi babánkat is megcsípte egy dajkapók, azóta is kórházban vagyunk…”
A dajkapók (más néven nagy dajkapók vagy Cheiracanthium punctorium) Magyarországon is megtalálható, és mérgének hatása enyhétől közepesen súlyosig terjedhet. Bár mérge fájdalmas lehet, és helyi duzzanatot, bőrpírt okozhat, az emberek számára alapvetően nem életveszélyes. Egyes esetekben az általa okozott csípés enyhe lázat, hányingert vagy fejfájást is kiválthat, de ezek a tünetek általában pár nap alatt elmúlnak.
A dajkapók nem agresszív, és általában csak akkor támad, ha veszélyeztetve érzi magát, például ha véletlenül megnyomják vagy megfogják. Ha egy dajkapók megcsíp, célszerű fertőtleníteni a sebet, és figyelni az esetleges tüneteket. Amennyiben erős fájdalmat vagy duzzanatot tapasztalsz, érdemes orvoshoz fordulni.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!