Ennyi alkohol fér bele! Van remény…
Azoknak, akik nem tudnák, a máj a test egyik legnagyobb belső szerve. Számos folyamatban vesz részt, köztük a méreganyagok, így az alkohol lebontásában is kulcsszerepet játszik. A máj sínyli meg leginkább az italozás hatásait, bár a hosszú távú „piázás” az agyat és a szívet is tönkre teszi.
Az alkohol okozta májbetegség a májban lerakódott zsírtól (zsírmáj) a hegképződésig (cirrózis) terjed. A májkárosodás nagyon késői szakaszáig nem okoz tüneteket. Eleinte az alkohol csak zsírosítja a májat, amitől begyullad. Erre a szervezet egy öngyógyító mechanizmussal válaszol. Ez a hegesedés. A máj képes szinte teljesen elhegesedni, amennyiben ez a folyamat ellenőrizetlen marad.
Ekkor beszélünk májzsugorról. Ez késői stádiumában a szerv leállásához, sárgasághoz, folyadékoktól való felduzzadáshoz, álmossághoz, zavarodottsághoz vezethet.
Az orvosok szerint 14 egységnyi alkohol a megengedett mennyiség hetente. Ez 14 pohár sört, bort, rövidet jelent. Ha ezt rendszeresen meghaladjuk, akkor zsírmájunk lesz.
Érdekesség, és jó hír is egyben, hogy az alkoholról való lemondás után már 2-3 héttel gyógyulni kezd a májunk.
A májzsír már egy hét után csökkenni kezd. A gyulladás, hegesedés és a teljes gyógyulás pár hónapot vesz igénybe. A nagyivók esetében az alkoholt éveken át kerülni kell, hogy csökkentse a májelégtelenség és a halál esélyét.
Fontos megjegyezni, hogy az alkoholfüggőség esetén, a hirtelen alkoholmegvonás komoly problémákat okozhat. Enyhébb esetben remegést, izzadást, súlyosabb esetben hallucinációkat, rohamokat vagy akár halált is okozhat.
Igyunk mértékkel és tartsunk hetente 2-3 alkoholmentes napot!
Az alkohol mérséklése jó hatással van az alvásra, agyműködésre és a vérnyomásra is. Csökkenti bizonyos ráktípusok, valamint a szívbetegségek és a stroke kockázatát.