A gyerekek bizonyos ingerek hatására képes változtatni a viselkedésükön. Ilyen például ha nagyon fáradtak, vagy stresszesek, frusztráltak. Viszont bármi is egyen az oka a változásnak, semmiképp sem szabad figyelmen kívül hagyni, mert előfordulhat, hogy még súlyosabb problémák alakulhatnak ki. Nem kizárt, hogy olyan viselkedést tanúsítanak, ami rossz irányba tereli őket, így nagyon fontos, hogy még csírájában elfojtsák ezeket. Mai posztunkban összeszedtünk 10 magatartásbeli problémát, amire minden szülőnek oda kell figyelnie.
1, Nehezen tanul meg dolgokat
Ha azon kapod magad, hogy a gyermekednek nehézségei vannak tanulás terén, nehezen sajátítja el az új ismereteket, akkor elképzelhető, hogy tanulási zavara lehet, ami nehézségeket okoz az iskolában.
Oka: Olyan dolog/dolgok, melyek korlátozzák egyes speciális készségek elsajátítását.
Mi a teendő: Fontos, hogy időben észre vegyék, mert akkor hatékonyabban lehet kezelni a nehézséget. Ha a gyermek megkapja a szükséges segítséget, és a támogatást az iskolai tanároktól, akkor minden rendben lesz.
2, Elkezd pletykálni
Fontos különbséget tenni az ártalmatlan és a bántó pletyka között. A legtöbb gyerek igen ritkán indít el pletykát, viszont ez nem jelenti azt, hogy nem tudja terjeszteni.
Oka: Azt gondolják, hogy ezzel jó benyomást tesznek tanáraikra, vagy népszerűbbek lesznek az iskolában.
Mi a teendő: Szülőként el lehet magyarázni, hogy miért csúnya dolog pletykálni. Meg kell velük értetni, hogyha ő pletykál másról, valószínű más is pletykál róluk.
3, Elkezd önkárosító módon viselkedni
Ha ezt tapasztalod a gyerekednél, az annak a jele lehet, hogy fel akarja magára hívni a figyelmed. A fiatalabb gyerekek hajlamosak megcsípni, megkarcolni vagy megütni magukat, hogy figyeljenek rájuk. A tinik ezzel szemben vágást és égetést alkalmaznak magukon.
Oka: Előfordulhat, hogy túl alacsony az önértékelésük, vagy olyan belső érzésekkel foglalkoznak, amelyeket elfogadhatatlannak tartanak.
Mi a teendő: Ebben az esetben érdemes őket elvinni egy szakemberhez, aki segít nekik kezelni az elnyomott érzelmeiket
4, Szökéssel fenyegetőzik
Ha olyan mértékű stressz éri őket, akkor szinte bármelyik gyerek képes elszökni otthonról – állítják a pszichológusok.
Oka: Az egyik fő ok, hogy a gyerekek gyakran idealizálják a szökés gondolatát és pozitív képet alkotnak az utcai életről. Megpróbálnak elmenekülni, hogy elkerüljék a megalázást, amit az iskolában tapasztalnak meg.
Mi a teendő: Beszélni kell a gyerekkel és meg kell próbálni olyan megbízható kapcsolatot kialakítani, amiben a gyerek jól érzi magát. Így könnyedén el lehet érni, hogy bármit megosszon.
5, Elkezd félni az éjszakai elalvástól
Ha korábban jó alvó volt, de egyik napról a másikra megváltozott az alvása, vagy egyáltalán nem tud aludni, akkor nagyobb figyelmet kell rá fordítani. Ilyenkor mindig ott kell lenni mellette, hogy megnyugodjon, és orvosolható legyen ez a probléma.
Oka: Valamilyen oknál fogva úgy érzik, hogy veszély leselkedik rájuk.
Mi a teendő: A leggyorsabban úgy lehet orvosolni ezt, ha foglalkozol vele az éjszaka folyamán és segítesz neki legyőzni a félelmeit.
6, A depresszió jeleit mutatja
A depressziót nem szabad alulértékelni, mert a gyerekek is képesek ugyanúgy szenvedni tőle, mint a felnőttek. Ha lázadó és egészségtelen viselkedést mutatnak, akkor valószínű ez lehet az oka.
Oka: Előfordulhat, hogy problémái vannak az iskolában, vagy problémáik vannak az osztálytársaikkal. Sok dolog megbújhat a probléma mögött.
Mi a teendő: A szülőknek finoman, túlzott erőfeszítés nélkül el kell ismerniük érzéseiket és aggodalmaikat. Ha azt kiabálják, ártanak maguknak, akkor azt nem szabad üres fenyegetőzésnek venni. Ilyenkor szükséges szakember segítségét kérni.
7, Nem játszik tovább a barátaival
Nem annyira meglepő tény, hogy a gyerekeknek akadnak nézeteltéréseik egymással, viszont ők sokkal előbb megoldják mint a felnőttek. Viszont ha azon kapod magad, hogy a gyereked egyik napról a másikra felhagy a barátjával való időtöltéssel, akkor ne hívd egyből a másik szüleit. Próbálj segíteni neki megoldani a gondokat.
Oka: Lehet egy vita, ami kettejük között alakult ki.
Mi a teendő: Próbálj rávilágítani a problémára, és keressetek megoldást. Gyakoroljátok a bocsánatkérést, hogy megtanulhassa, hogyan kérjen megfelelően bocsánatot a barátjától.
8, Dühkitörései vannak
A gyerekeknek olykor problémát okoz az érzelmek kezelése. Ilyenkor meg kell vizsgálni a helyzetet, és rá kell jönni mi okozza a problémát, hogy a későbbiekben meg lehessen előzni.
Oka: Előfordulhat, hogy olyan érzelmekkel küzdenek, mint a düh, a szomorúság vagy csalódás. A másik ok az lehet, hogy a gyerekek, megpróbálják egymaguk kontrollálni a helyzeteket.
Mi a teendő: Ha sikerül rájönni mi okozza a problémát, akkor könnyebben meg lehet akadályozni a további kitöréseket. Például, ha minden vásárlásnál a gyerek kap egy játékot, de a következőn nem, akkor ez elég ok lehet a dühkitörés kialakulására. Ilyenkor el kell neki mondani, hogy a bevásárlás során olyan létfontosságú termékeket kell venni, mint az élelmiszer.
9, Hálátlanul viselkedik
A gyerekek olykor durván és hálátlanul tudnak viselkedni. Ha például a születésnapjukon olyan dolgokat kínálsz neki, ami nem érdekli, akkor előfordul, hogy a nemtetszésüket nyilvánítják ki.
Oka: Úgy érzik, hogy jogosultak mindenre, anélkül, hogy bármit is tettek volna érte.
Mi a teendő: Meg kell értetni vele, hogy a játékok pénzbe kerülnek, és az emberek nagyon sokat dolgoznak, hogy meg tudják őket venni. Ezzel a pénz értékét is meg tudod vele értetni.
10, Visszabeszél
Szinte minden gyerek életében eljön az a pillanat, mikor elkezdenek visszabeszélni a szüleiknek. A probléma akkor kezdődik el, ha ez a rossz szokás rendszeressé válik.
Oka: Elképzelhető, hogy ezzel akarja felhívni a szülő figyelmét, de az sincs kizárva, hogy uralni akarják a saját tetteiket, döntéseiket.
Mi a teendő: Fordíts több figyelmet rá, és ösztönözd arra, hogy kevesebb időt töltsön a számítógép vagy TV előtt. Mondd el neki, hogy milyen viselkedést vársz el tőle. Értesd meg vele, mennyire csúnya és rossz dolog visszabeszélni vagy kiabálni.