Vannak olyan dolgok, tárgyak, melyeknek nem tulajdonítunk olyan nagy jelentőséget, mivel azt gondoljuk csak egyféleképpen lehet őket használni és nincs semmiféle bonyolultság bennük, ám ez nem mindig igaz. Jelenlegi cikkünkben a mérőszalagok különlegességeit hoztuk el nektek, amikről csak azoknak az embereknek van tudomása, akik napi szinten dolgoznak vele. Persze nekik is időbe telt rájönni hogy bizonyos fogások, forgatások, jelölések, rések, barázdák…stb. mit is jelentenek pontosan, vagy, hogy miért is mozog ezeknek a feje. Annak érdekében, hogy ti is tudomást szerezzetek róla, összegyűjtöttük a legjobbakat, és leírtuk nektek ömlesztve.
1, Lyuk a mérőszalag elején
Előfordul, hogy egyedül vagyunk kénytelenek lemérni bizonyos távokat az otthonunkban, amihez tökéletesen alkalmas a mérőszalag végén található lyuk. Ezek arra szolgálnak, hogy be tudjuk akasztani egy gombostűbe, szögbe, a végét és megmérjük vele amit kell.
2, Barázda
Amikor semmilyen jelölőszerszám, eszköz például ceruza, toll, filc nincs nálunk, mikor meg kell jelölni egy bizonyos pontot, akkor mérőszalag végén lévő fémmel egy igen látványos jelet lehet karcolni a felületbe.
3, Szalag elején lévő ovális alakú rés
Ez szintén olyankor nagyon hatékony, mikor egyedül vagyunk kénytelenek méreteket venni. Ezt a kis rést könnyedén bele lehet akasztani egy szögbe, csavarba, ami megtartja addig a szalagot, míg le nem mérjük a kívánt távolságot, méretet.
4, Mélyedés / rés
Ezt a részt azért vágták bele, mert így sokkal könnyebben be lehet jelölni a lemért részt anélkül, hogy a mérőszalagot el kellene emelni a felülettől.
5, Fura jelölések
Ahány mérőszalag az annyiféle jelölést foglal magába. Általában ezeket a jeleket egy adott országban elfogadott szabványok szerint tüntetik fel. A leggyakoribb 30,40,60 centis távolságokban vannak egymástól, melyek folyamatosan ismétlődnek. Ezeket a jeleket a profiknak hozták létre, hogy könnyebben tudjanak dolgozni.
6, Mozgó akasztófej
A legtöbb ember azt gondolja, hogy a mozgó akasztófejű mérőszalagok hibásak, ez viszont nem igaz. A gyártók szánt szándékkal csinálják meg így őket, hogy így ellensúlyozzák a fej vastagságából adódó méreteltéréseket.
7, Osztás mérőszalaggal
Sokan nem is tudják, hogy a mérőszalagokkal pofon egyszerű osztást végezni. Nem kell mást tenni, mint egy tetszőleges számot kiválasztani, jelen esetben legyen a 116, majd a mérőszalag végét érintsük hozzá ehhez a számhoz. Ezután nézzük meg, hogy a félbehajtott szalag közepén milyen szám található. Ebben az esetben a szám 58 centi lesz.
8, Szám a mérőszalag dobozán
Vannak mérőszalagok, melyek dobozán meghatározott számok láthatók, ez a doboz szélességét hivatott jelölni. Erre akkor van szükség, ha valamilyen akadály miatt (például fal) nem lehet lemérni a teljes méretet. Ilyenkor a fennmaradó részhez hozzá kell adni a doboz szélességét és megvan a kívánt méret.
Kb így:
9, Derékszög
Sokan nem tudják, hogy egy mérőszalaggal tökéletesen meg lehet állapítani, hogy egy derékszögű szög valóban 90°-e. Ehhez elő kell venni az iskolában tanult matematikai tudásunkat, miszerint egy derékszögű háromszög befogói négyzetének összege ugyanannyi, mint az átfogó négyzete. Például: Ha az egyik befogó 3 méter (3*3=9) a másik 4 (4*4=16), (9+16=25) az átfogó pedig 5 méter (5*5=25) akkor tudjuk, hogy tényleg derékszögű a szög.
10, Oldalsó akasztó
Vannak mérőszalagok, melyeknek szélesebb része van, ami abban segíti a munkánkat, hogy oldalról is le tudjuk mérni a kívánt távolságot, szélességet. Ez sok esetben még jobban megkönnyíti a számok felírását.
Te tudtál ezekről?