Könnyedén előfordulhat, hogy váratlan vendégek látogatnak el hozzánk. Felhívnak telefonon, hogy néhány óra múlva vagy még korábban itt vannak, de nálunk úszik a lakás, mert nem volt időnk kitakarítani. Mit tehetünk ilyenkor? Az alapos takarításra ugyanis, nincs idő. Valahogy mégis egy kis kultúrát kellene csinálni, hiszen mit fognak gondolni rólunk, ha kupi és kosz van a házban?
Természetesen a vendégek nem azért jönnek, hogy kritizálják otthonunkat, ám ennek ellenére nem kelt túl jó benyomást, ha minden szanaszét van. Éppen ezért fontos tudnunk, hogy mik azok a dolgok, amiket minden vendég megnéz, ha belép a lakásunkba. Persze körülnéznek, felületesen, aztán jönnek azok a dolgok, amik egyetlen látogatás során sem maradnak ki.
Íme a lista, amit számba kell venned, ha vendégek jönnek hozzád és máris megúszod a lenéző tekinteteket.
Bejárati ajtó
Amikor takarítunk, általában ügyet sem vetünk a bejárati ajtóra, pedig a vendégek ezt látják meg először. Először is koszos, hiszen ki van téve az időjárás viszontagságainak, esetleg tele van kedvencünk tappancsának nyomaival vagy gyermekeink ujjlenyomataival. Így ne felejtsük el lemosni vagy áttörölni, mert a bejárati ajtó lesz a benyomás rólunk és a vendégek még be sem léptek a házba.
Cipőtartó szekrény, polc
Mivel cipőinket általában a bejárati ajtó környékén vesszük le, ez a második dolog, amibe vendégeink beleütköznek. Egy cipős szekrény sokat tehet azért, hogy rendet tartsunk, de csak akkor, ha nem rádobáljuk a lábbeliket, hanem szépen rárakjuk őket. Ugyanez a helyzet a kabátokkal, sálakkal, sapkákkal vagy éppen a táskákkal. Ügyelnünk kell arra, hogy csakis azok a ruhadarabok és kiegészítők legyenek szem előtt, amiket mindennap viselünk. Minden mást pakoljunk el oda, ahol a vendégek biztosan nem látják.
Szagok a házban
Házunk illata vagy szaga számunkra nem feltétlenül észrevehető, hiszen ott lakunk és megszoktuk azt. Ugyanakkor, ha egy vendég belép a házba, azonnal érezni fogja a szagokat, illatokat. Például, ha előző este halat vagy valami nem túl kellemes illatú dolgot sütöttünk, mi már nem érezzük, de a vendég igen. Azonnal találgatni fog, még ha nem is hangosan, hogy „mi ez a szag?” Még akkor nyissunk ablakot, ha tél van, szellőztessünk ki és használjunk légfrissítőt.
Csaptelep és mosdó
A vendégek első útja általában a fürdőszobába vezet, ha másért nem is, de kezet mosni biztosan. A mosdó és a vécé tisztaságára különösen oda kell figyelni, hiszen a vízkő, esetleg fogkrémfoltok a mosdón nem keltenek jó benyomást a házigazdáról, illetve a vendég számára az ilyen gusztustalan tud lenni.
Szappan
Hiába modern a fürdőszobád, ha a mosdónál a szappan állapota katasztrofális és undorító. Egy koszos, parányi szappan még a tökéletes fürdőszoba képét is lerombolja. Ugyanez vonatkozik folyékony szappanadagolóra is, amit szintén rendszeresen cserélni kell.
Törülköző
A fürdőszobában felakasztott törülközők összezavarják vendégeinket. Egyrészt nem mutatnak jól, másrészt a vendégeknek fogalmuk sem lesz arról, hogy melyikbe törölhetik meg a kezüket. A kéztörlő törülközőt jól láthatóan el kell különíteni és persze legyen patyolat tiszta.
Fésűk és hajkefék
A fésűknek általában nincs fix helyük, kivéve, ha valaki csak a fürdőszobában bontja ki fürtjeit. Bár a fürdőben is lerakhatjuk különböző helyekre, ahogy a házban is, ha még akkor sem vagyunk képesek megállni, mikor fésülködünk. Ez nem feltétlenül lenne túl nagy probléma, ha az adott hajkefe nem lenne leharcolt állapotban vagy éppen hajszálakkal teli.
Konyhaasztal
Még akkor is fontos, hogy a konyhaasztalon ne legyen nem oda illő dolog, ha ott fogadjuk a vendégeket. Különös tekintettel arra, ha étellel is kínáljuk őket. Egy tiszta terítő, párnák a székeken már biztosítják a vendégek kényelmét és a tisztaság érzetét keltik. Az étkezőasztalra is ugyanez vonatkozik, mindegy, hogy a konyhában vagy egy másik helyiségben van.
Csészék és poharak
Természetesen dolog, hogy látogatóinkat itallal kínáljuk, így a poharak, csészék tisztaságára és állapotára is figyelnünk kell. Ne legyen repedt, koszos vagy éppen vízcseppes egyik sem, hiszen valljuk be őszintén, mi sem szívesen innánk egy ilyen pohárból. Szólni pedig, rendkívül kellemetlen lenne, ezért inkább vagy nem innánk belőle vagy ügyet sem vetve rá meginnánk italunkat így is, hogy ne sértsük meg a házigazdát.
Tükrök
Azt nem mondjuk, hogy a látogatók érkezése előtt állj neki ablakot pucolni, hiszen erre nem lenne idő. A tükrök állapotára viszont, illik ránézni, különösen a fürdőszobában. Egy kis ablaktisztítóval, papírtörlővel vagy mikroszálas kendővel pillanatok alatt eltávolíthatók a foltok, szennyeződések vagy ujjlenyomatok.
Kanapé
A kanapénk nem feltétlenül tiszta, főleg, ha kicsi gyerekeink vagy házi állatunk van. A vendégeink érkezése előtt ragadjuk meg a porszívót és máris morzsa, hajszál és szőrmentessé varázsoljuk a helyet, ahova leülnek majd.
Könyvespolc
A könyvespolcok mindig látható jelen vannak, vagyis a vendégeink elől sem tudjuk eldugni azokat. A csak egymásra szórt könyveket rendezzük el és ezzel máris jó benyomást keltettünk.
Egyéb apró dolgok
A könyvespolccal még nem ér véget a lista, hiszen sok apró dolog van még, amit fontos eltüntetni a figyelő szemek elől. Személyes tárgyak, levelek, számlák, gyógyszerek, hajcsatok, szóval minden apróság, ami nem illik a lakás összképébe. Ha ezeket mind-mind elöl hagyjuk, akkor a látogatók azt gondolhatják, hogy soha nem pakolunk el magunk után.
Cikkünk végén elárulunk néhány trükköt, amivel 15-20 perc alatt rendet tehetsz otthonodban.
Ha a vendégek már szinte az ajtóban állnak, akkor nincs idő a mosogatásra. Ha van mosogatógépünk, akkor értelemszerűen pakoljuk be a mosatlant abba. Ha nincs, akkor a sütőben is kiválóan el lehet rejteni őket, hiszen azt nem nyitogatja senki.
A hálószoba rendbetétele sem megy két perc alatt, így a legegyszerűbb megoldás, ha becsukjuk annak ajtaját. A vendégek általában nem mennek be más hálószobájába, így akár az olyan dolgokat is elrejthetjük ott, amiket nem szeretnénk, hogy ők meglássanak.
A széthagyott dolgok mehetnek a szennyes kosárba, az pedig szintén a hálóba. A pakolással ráérünk, ha a vendégek már távoztak.
A melaminos koszradír segítségével mindenféle kosz eltávolítható, méghozzá pillanatok alatt.
A konyhai szagokat könnyen eltüntethetjük, ha egy serpenyőben összekeverünk egy pohár vizet és három evőkanál ecetet és néhány percig forraljuk a tűzhelyen. Az ecet a szagokat semlegesíti, egy kis hűtés után pedig a lefolyóba öntve onnan is eltünteti a kellemetlen szagokat.