7 pilóta utolsó szavai, amit a becsapódás előtti pillanatban rögzített a fekete doboz.
Azt mondják, hogy a repülés a legbiztonságosabb közlekedési forma. 2017-ben csupán 13 halálos áldozatot követeltek a légibalesetek. Ezzel szemben 2018-ban már 500 fő hunyt el balesetben, és mégis ez volt minden idők harmadik legbiztonságosabb éve a balesetek számát tekintve. Ez persze csupán statisztika, melyeket a TV-ben láthatunk. Szinte fel sem kapjuk rá a fejünket. Egy kósza információ, amire két óra múlva már nem is emlékszünk.
De mi van azokkal, akik ott voltak? Mit érezhetett a pilóta az utolsó másodpercben, amikor már tudta, hogy ennyi volt. Talán imádkoznak? Belenyugodtak az elkerülhetetlenbe?
A repülők rendelkeznek egy speciális adatrögzítő készülékkel. Ezt feketedoboznak hívjuk. Érdekesség, hogy a szerkezet valójában nem is fekete, hanem piros, vagy élénk sárga.
Sav-, víz- és hőálló. Rozsdamentes acél- és titánötvözet adja a borítását. Ettől függetlenül voltak esetek, amikor nem lett meg, vagy megsérült az eszköz.
Egyes baleseteknél viszont sikerült kinyerni belőlük az adatot, és hallható rajta a pilóták közti utolsó párbeszéd.
Lezuhant járatok utolsó párbeszédéi:
LOT 5055
A lengyel légitársaság Varsóból New Yorkba tartó gépén, nem sokkal a felszállás után felrobbant az egyik turbina, ami kigyújtotta a másik kettőt. A pilóták elvesztették az irányítást a jármű felett. Mind a 183 ember az életét vesztette.
Air France 447
Az Air France történelmének legnagyobb katasztrófája. A baleset oka több, egyébként nem végzetes hiba egyidejű bekövetkezése. Rio de Janeiróból tartott Párzsiba 2009. június elsején. Az Airbus 3 és fél órányi repülés után eltűnt a radarról. A gép vesztét egy vihar és az orrára szerelt sebességmérő eszköz eljegesedése okozta. A repülőgép még a levegőben megsemmisült.
Alaska Airlines 261
San Francisco felé tartott, de sajnos egy műszaki hiba miatt a gép elkezdett orral előre zuhanni. A pilóták megpróbálták megfordítani a gépet és fejjel lefelé repülni, hátha így tudják stabilizálni a zuhanást, de sajnos nem sikerült. A gép az óceánba zuhant. 88 áldozata volt a balesetnek.
Pacific Southwest Airlines 182
A pilóta és a torony hibájából a összeütközött az utasszállító egy magángéppel. A kisméretű Cessna 172 egy IFR gyakorláson volt. Sajnos valahogy belekerült az utasszállító útvonalába. A Cessna-t nem lehetett rendesen látni a nagy gép ablakából és így 790 méteres magasságon összeütköztek. A torony részéről nem volt megfelelő az információ átadása a kis gép helyzetéről.
135-en hunytak el a balesetben.
Air Flordia 90
1982. január 13-án beleütközött egy washingtoni hídba, amit összetört, majd onnan a Potomac folyóba.. A gond az időjárás és a pilóták tapasztalatlansága volt. Érdekesség, hogy a fedélzeten lévők között 5-en túlélték a balesetet, viszont 78-an nem.
Ez volt az utolsó párbeszéd:
VASP 168
1982, június 8-án csapódott egy brazil hegyoldalba leszállás közben. A katasztrófához a rendkívül rossz, ködös, esős időjárás vezetett.
Ezek voltak az utolsó szavak:
Surinam Airways 764
Suriname felé közeledve hatalmas köd volt. A földi irányítás jelezte, hogy nem megfelelőek a körülmények, de nem volt lehetőségük másik repülőtérre menni, mivel kevés volt az üzemanyag. Már harmadjára kísérelték meg a leszállást sikertelenül, amikor nekiütköztek egy fának.