A rák rettentő alattomos betegség. Ezeket tudnunk kell, hogy ne legyen túl késő…
Sokszor megfordul bennünk a kérdés, hogy vajon bennünk is lappanghat a betegség? Meddig bújkálhat anélkül, hogy felfedné magát? Mikor érdemes szűrővizsgálatra menni? Utóbbi kérdésre a válasz, hogy rendszeresen és gyakran!
Sajnos egyes rákos megbetegedéseket gyakran csak jóval a tünetek kialakulása után diagnosztizálnak. Ekkora a betegség már annyira elterjedt, hogy a daganat oly nagyra nőtt, hogy a képalkotó vizsgálatok kimutatják, esetleg ki is tapintható.
Bizonyos ráktípusok már korán, a tünetek kialakulása előtt is diagnosztizálhatók. A legjobb esély a túlélésre az, ha a rák korai stádiumában diagnosztizálják és kezdik meg a kezelést.
Vannak rákfajták, amelyek kialakulása 10 évig vagy még annál is tovább tart, és addig teljesen észrevétlenül lappang a szervezetünkben.
Az egészségkalauz írt egy listát, amelyen jól látható, hogy mik a korai jelei a ráktípusoknak.
HERERÁK
Akár egyik, akár mindkét herét érinti a rák, sokáig nyilvánvaló jelek és szimptómák nélkül fejlődhet a betegség. A herék rendszeres önellenőrzésével általában felfedezhető egy árulkodó csomó, de ez sem általános.
MÉHNYAKRÁK
A tünetek gyakran csak a rák későbbi stádiumában jelentkeznek. A rendszeres méhnyakrákszűrés (Pap-teszt) segítheti a daganat korai felismerését. A kezelés minél előbbi elkezdésvel megakadályozható a rákos sejtek további burjánzása.
HASNYÁLMIRIGYRÁK
Általában csak akkor válik észrevehetővé, amikor a rák már előrehaladott stádiumban van. A túlélési arányok emiatt alacsonyak.
MELLRÁK
A hererákhoz hasonlóan az önellenőrzésekkel gyakran felfedezhetők olyan csomók vagy egyéb elváltozások a mellben, amelyek korai stádiumú mellrákra utalnak. A rendszeres mammográfiás vizsgálat szintén kritikus fontosságú a daganatok felismerésében, amikor azok még kicsik, és nincsenek más nyilvánvaló tünetek.
PROSZTATARÁK
A korai időszakban általában nincsenek tünetek. A prosztata-specifikus antigén (PSA) vizsgálat, amely általában a férfi rendszeres vérvizsgálatának része, kimutathatja a vérben a prosztatarákkal összefüggésbe hozható markereket.
PETEFÉSZEKRÁK
A tünetek elsőre nem feltétlenül nyilvánvalóak, de amikor jelentkeznek, hirtelen bukkannak fel, és tartósan megmaradnak. Sajnos az éves Pap-teszt nem képes kimutatni a petefészekrákot. A petefészekrák diagnosztizálásához teljes vérképet, rák antigén tesztet, vagy más csírasejttumortesztet végeznek.
TÜDŐRÁK
A tüdőrák jelei közé tartozik a gyakori köhögés és a rekedtség. Az orvos fizikális vizsgálattal, képalkotó vizsgálatokkal és a köpet mikroszkópos vizsgálatával (ha köhögéskor váladékot termel) diagnosztizálja.
BŐRRÁK
Bár lehet, hogy a korai időszakban nem érez semmilyen tünetet, a bőr megjelenésének megváltozása, akár apró anyajegyek vagy foltok esetén is, a bőrrák korai jelei lehetnek. Fontos, hogy mindenhol ellenőrizze a bőrét, és rendszeresen járjon bőrgyógyászhoz bőrvizsgálatra is.
VASTAGBÉLRÁK
Ez egy tipikusan lassan kialakuló betegség, hosszú idő eltelhet az első tünetek megjelenése előtt. A vastagbéltükrözés továbbra is a legjobb vizsgálat a rákot megelőző és rákos vastagbélpolipok felkutatására.
VESERÁK
A veserák korai stádiumában általában nem okoz tüneteket. A teljes vérkép és a fizikális vizsgálat gyakran az első jele annak, hogy az egyik vagy mindkét vesében rákos a daganat. Az olyan rák túlélési aránya, amely nem terjedt túl az egyik vesén, általában magas.
8 tünet, ami korán jelezheti a daganatot
- Anyajegyen, szemölcsön látható változások
- Indokolatlan fogyás
- Nyelési nehézségek
- Nem múló köhögés, rekedtség
- Érezhető csomó, duzzanat a mellben, herékben
- Fekély, sérülés a bőrön, ami nem gyógyul
- Véres, szokatlan széklet, vizelet
- Szokatlan vérzés, váladékfolyás
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!