Egy hónapja tart a háború, amelyet az egész világ figyel. Egy olyan csata, amely teljesen másképp néz ki, és egészen más lefolyású, mint ahogyan azt bárki korábba elképzelte. Ma, a független Ukrajna elleni egy hónapos invázió után, egy dolgot tudunk: Putyinnak nincs vesztenivalója…
A háború egyáltalán nem Putyin tervei szerint zajlik
Ukrajna bátran védekezik több mint négy hete, az orosz csapatok jelentős veszteségeket szenvednek, és egyelőre nem sikerült elérniük nagyobb célt, a demokratikus államok pedig további jelentős gazdasági szankciókat vezetnek be Oroszországgal szemben. Eközben az oroszok, akik a csatatéren akarták megmutatni fölényüket és előnyüket. Ukrajna moráljának megtörésére törekednek, kegyetlen háborús bűnöket követnek el a polgári lakosság ellen.
Vlagyimir Putyin biztosan nem így képzelte el ennek a háborúnak a lefolyását.
Kezdetben, vagy legalábbis Putyin nyilatkozataiból következtethetünk, az orosz csapatok azt a parancsot kapták, hogy ne rombolják le a civil infrastruktúrát és ne lőjenek le civileket. Kiderült azonban, hogy túlságosan megkötötte a katonaság kezét – különösen, ha nagyvárosok megszerzésére irányuló kísérletekről van szó. Ma a városok lerombolása és a civilek megölése Oroszország tehetetlenségének kifejeződése. A példák közé tartozik Harkov vagy Mariupol. Még ha kezdetben feltételezték is, hogy az orosz katonák nem támadnak meg civileket, ez a szabály ma már nincs érvényben.
– mondja Anna Maria Dyner, az Állami Nemzetközi Ügyek Intézetének fehérorosz és oroszországi elemzője a Wirutalna Polska számára adott interjúban.
„Putyinnak nincs vesztenivalója”
A kijevi tüntetés meghiúsult. Oroszország gyorsan áttért az eszkalációs doktrína végrehajtására. A háború alacsony intenzitású szakaszából a totális háborúba léptek át, civilek és polgári épületek ágyúzásával és bombázásával. Ez a legundorítóbb dolog, ezek a háborús bűnök.
A csatatéren elszenvedett számos vereség ellenére Jan Rokita geopolitikai kommentátor úgy véli, hogy „az a feltételezés, hogy Putyin visszavonul, politikai abszurdum és imádság a csodáért”.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!