Halálos rovar terjed Magyarországon!
Tizenhárom európai országban, köztük nálunk is megjelent a világ egyik legveszéjesebb invazív vérszívó rovara. Rengeteg beteséget terjeszt. A tigrisszúnyogok száma rohamosan növekszik Európában. Az Európai Betegségmegelőzési és Járványvédelmi Központ szerint az éghajlatváltozás az oka a rovar terjedésének.
Az ázsai tigrisszúnyog (Aedes albopictus) az egyik leginvazívabb szúnyogfajok egyike. Délkelet-Ázsia trópusi és szubtrópusi területein őshonos.
Az elterjedése a használt gumiabroncsokat szállító hajóknak köszönhető. A szúnyogok még Ázsiában petéket raktak a gumiabroncsok belsejében felgyülemlő esővízbe, majd a hajókkal elvitték a világ számos részére. Rendkívül alkalmazkodóképes rovarfaj.
A tigrisszúnyog számtalan betegséget terjeszt. A legismertebbek a chikungunya-láz, a dengue-láz, a sárgaláz, illetve a nyugat-nílusi láz.
Robbanásszerűen terjed Európában. Először Albániában bukkant fel 19797-ben. 1990-ben már Olaszországban is észlelték. Az ECDC szerint már jelen van Ausztriában, Bulgáriában, Horvátországban, Franciaországban, Németországban, Görögországban, Magyarországon, Máltán, Portugáliában, Romániában, Szlovéniában és Spanyolországban is.
Egy másik veszélyes szúnyogfaj is terjedőben van. Ez az egyiptomi csípőszúnyog (Aedes aegypti). Ez utóbbi nem annyira elterjedt még Európában, mint a tigrisszúnyog. Nálunk még nem találkoztak vele, de a klímaváltozás miatt ez a faj is gyorsan terjeszkedik.
A tigrisszúnyog már behozta a nyugat-nílusi láz nevű kórt Magyarországra is.
A fertőzés 8-10 nap lappangás után influenzaszerű tünetekkel jelentkezik. A betegség legsúlyosabb formája extrém magas lázzal, letargiával és álmossággal jár. A nyugat-nílusi vírus által okozott fertőző betegség tünetei közé tartozik a hányinger, láz, fényérzékenység, izomfájdalom, kötőhártya gyulladás, arcpirulás, de nagyon sok eset teljesen tünetmentesen zajlik.
A BBC hírportál szerint: „Európa már most azt tapasztalja, hogy az éghajlatváltozás kedvezőbb feltételeket teremt az invazív szúnyogok számára, így az olyan veszélyes betegségek, mint a dengue-láz korábban nem érintett térségekben is egyre több embert fognak megbetegíteni”.
A tigrisszúnyog ellen írtással lehet védekezni, de mivel „konténerköltők”, azaz a ház körül edényekben, játékokban, hulladékban felgyűlt esővízben szaporodnak, így ezeket a költőhelyeket kell megszüntetni.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!