Milliókat fenyeget a súlyos éhezés, az orosz-ukrán háború miatt.
Antonio Guterres, a világszervezet főtitkára arról beszélt, hogy a világ potenciális élelmiszerválsággal nézhet szembe. Az árak ugrásszerűen emelkednek, mivel csökken a globális kínálat az alapnövényekből készült élelmiszerekből.
Az orosz és ukrán síkság adja a világ gabonaexportjának 24%-át. Az ukránok nem tudják begyűjteni a termést, az oroszok pedig szankciók alatt állnak.
„Az élelmiszerek, az üzemanyagok és a műtrágyák árai az egekbe szöknek. Az ellátási láncok megszakadnak. Rekordmagasak az importáruk szállításának költségei, ráadásul az árukat jelentős késéssel szállítják. Mindez a legszegényebbeket sújtja a legjobban, és elülteti a politikai instabilitás, a nyugtalanság magvait az egész világon” – mondta Guterres
A német kormány szerint Oroszország akadályozza 20 millió tonna gabona kivitelét az ukrán térségből. Az oroszok fegyverként használják az ukrajnai gabonaexport blokádját.
Annalena Baerbock (német külügyminiszter) az ENSZ-ben tartott konferencián hangsúlyozta, az az ukrán kikötők blokádjával, az ukrán silók, az utak, a vasutak és különösen az ukrán parasztok termőföldjeinek lerombolásával Oroszország gabonaháborút is folytat. Ez pedig fenyegető éhínséget, globális élelmiszerkrízist válthat ki.
Megoldást jelenthetne a termőföldek növelése, de egyes helyeken, mint Brazília vagy az Egyesült Államok, ez szinte lehetetlen. Nem segít az a tény sem, hogy a nitrogén alapú trágya ára megnégyszereződött, a foszfát alapú pedig megháromszorozódott a 2020-as árakhoz képest. A kémiai alapú trágyák létfontosságúak a betakarítás segítésében, de a túl sok trágya szennyezi a vizeket és a talajt, valamint erősíti az eróziót.
A háború hatása nálunk is érződik. Az agrárszektor szerint akár 20%-os emelkedésre is számíthatunk.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!