Optikai csalódásokban és különböző nehézségi fokú képes rejtvényekben nincs hiány az interneten. Franz Carl Müller-Lyer német pszichológus által kidolgozott illúzió ezek közé tartozik. Bár ez a rejtvény nagyon régen, 1889-ben készült, mégis felkelti az érdeklődést. Érdekes módon a gyerekek gyorsabban oldják meg.
Müller-Lyer optikai csalódás
A Müller-Lyer puzzle a világ egyik leghíresebb optikai csalódása. Két nyilat mutat, ezért néha „nyílillúziónak” is nevezik. Az egyikben az „ágak” kifelé, a másikban befelé néznek. A kérdés az, hogy melyikük hosszabb?
Az emberi agyat könnyű megtéveszteni, és a különböző irányokba mutató nyílhegyek nem segítenek ezen. Sokan azt válaszolják, hogy a kifelé mutató nyíl hosszabb, bár ez nem igaz. Miért van az, hogy másképp érzékeljük a hosszúságot, mint amilyen valójában?
A kutatók évek óta figyelik ezt az optikai csalódást. Ez idő alatt a tudósok különböző következtetésekre jutottak. Először is, agyunk a nyilakat háromdimenziós objektumnak tekinti. Tehát nem csak vonalakat látunk, hanem szögeket is. A külsők közelebb, míg a belsők távolabbinak tűnnek. Emiatt az egyik vonal hosszabbnak tűnhet, és magát a tárgyat is hosszabbnak érzékeli.
A tudósok azt is megvizsgálták, hogy a felnőttek és a gyerekek hogyan viszonyultak a rejtvényhez. Kiderült, hogy a kisgyermekek nem annyira érzékenyek erre az optikai csalódásra, és nagyobb valószínűséggel vágják rá a helyes megoldást.