Mindenki tudja, hogy nagyon kell figyelni arra, hogy a gyerek ne vegyen semmi olyat a szájába, ami árthat neki. Kevesen vannak annak tudatában, hogy milyen károkat okozhat, ha a gyerek lenyel egy elemet.
A gyerek lenyeli az elemet
Egyre gyakrabban történnek gyermekbalesetek nemcsak Magyarországon, hanem a világszerte. Sarah Hunstead, egy nővér, a CPR Kids szervezet vezetője úgy döntött, hogy megmutatja, mit tehet egy apró gombelem a nyelőcsővel.
A kísérlethez egy gombelemet használt, amelyet egy csirkefilé tetejére helyezett. Bár komolytalannak tűnik, a nővér elmagyarázta, hogy a puha hús tökéletesen utánozta az emberi szövetet. Négy órával később a látvány ijesztő volt. A kis elem szó szerint lyukat égetett a húsban.
Pontosan ugyanez történhet a baba nyelőcsövében és gyomrában. Néhány óra alatt visszafordíthatatlan károk keletkezhetnek, ezért olyan fontos a reakcióidő.
„Nővérként láttam, hogy gyerekek a legfurcsább tárgyakat is lenyelték. Voltak olyan gyerekek is, akik habszivacsot szedtek le az autósülésről, és felnyomták az orrukba” – mondja Sarah Hunstead.
3 hónapos és három éves kor közötti gyermekeket fenyeget leginkább az égési sérülések veszélye. Ez az az időszak, amikor a gyermek minden érzékszervével a világot fedezi fel. Gyakran vesz be a szájába mindenfélét.
Mi van akkor, ha lenyelte?
„Ha egy gyermek mellkasi vagy nyaki fájdalomra panaszkodik, nem tud enni vagy inni, ez aggodalomra ad okot. Az egyik legsúlyosabb tünet a nyáladzás”
Árulkodó jel lehet a vér jelenléte a hányásban vagy a székletben. Láz, fulladási reflex és légzési problémák nagyon valószínűek.
Ebben az esetben Hunstead azt tanácsolja, hogy azonnal hívja a mentőket, ne adjon enni vagy inni gyermekének. Hánytatni is tilos.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!