Sokakban felmerül a kérdés, hogy karácsonyra melyik fát illik választani. Környezettudatos elgondolás szerint melyik lenne a jobb? Szeretnénk harmóniában élni a természettel. Melyiket díszítsük fel karácsonyra? Mesterséges vagy élő fát?
Az ökológus figyelmeztet
Nem lehet karácsony karácsonyfa nélkül? Ilyenkor minden otthonban feldíszítünk valamit… De mi a legjobb ilyenkor?
Ha vigyázni akarunk a környezetre, hagyjuk ezeket a fákat felnőni – akkor kevesebb szén-dioxid lesz a légkörben, tisztább lesz a levegő és szebb a táj. Persze tudom, hogy megszoktuk ezt a szimbólumot, de érdemes észben tartani, hogy mind a természetes, mind a mesterséges karácsonyfának megvan a maga ökológiai lábnyoma
Élő vagy mesterséges?
Ha karácsonyfát szeretnénk venni, melyiket válasszuk? A professzor elmagyarázza:
Egy természetes karácsonyfa termelése 3,1 kg üvegházhatású gázt jelent évente, míg a mesterséges fáé 8,1 kg. Ez utóbbi tehát sokkal negatívabb hatással van a környezetre.
Érdekes módon egy mesterséges karácsonyfa elkészítése nem olcsó…
Emellett elsősorban nem megújuló természeti erőforrásokból – gázból, olajból – állítják elő őket. Ráadásul a mesterséges karácsonyfáknak akár több száz évig is eltart míg lebomlanak, megmérgezve a vizet, a talajt és a levegőt. Ha pedig el akarjuk égetni őket, még speciális helyeken is e folyamat eredményeként méreganyagok és nagyon veszélyes rákkeltő vegyületek keletkeznek.
Kell az egész karácsonyfa?
A professzor arra kéri, hogy fontolja meg a fáról való lemondását egy lucfenyő gally helyett.
Éppen ezért javaslom, hogy gondoljuk át, valóban kell-e egy egész fa karácsonyfának – ha igen, legyünk mértékletesek, gondoljuk át, hogy nem elég-e például egy tűlevelű ág egy egész fa helyett?! Ne kezdjünk versenyezni az ismerőseinkkel, hogy mekkora karácsonyfánk van. Egy környezeti veszélyekkel teli modern világban ez nem illik…
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!