Bár sok esetben olyan genetikai tényezők felelősek a rák kialakulásáért, amelyekre nincs befolyásunk, számos módosítható tényező csökkentheti vagy növelheti a rák kockázatát. Az American Cancer Society szakértői megosztottak néhány tanácsot.
Kezdésként érdemes alaposabban megvizsgálni étkezési szokásainkat. Az étrendből végleg ki kell zárnunk az erősen feldolgozott termékeket, valamint a cukorban, sóban vagy transzzsírokban gazdagokat. Legyen óvatos az alkohollal is. Rendszeres fogyasztása növeli a nőknél a máj-, bél-, torok-, száj-, nyelőcső-, gége- és mellrák kockázatát.
Ezenkívül korlátozni kell a vörös hús mennyiségét az étrendben. A tudósok évek óta figyelmeztetnek arra, hogy nagyrészt az felelős a rák kialakulásáért a felnőttek szervezetében. A rák kialakulásával szemben viszont megvéd minket a mediterrán diéta, amelyben halat és tenger gyümölcseit, rostban gazdag zöldségeket és gyümölcsöket, valamint értékes antioxidánsokat és zsírsavakat tartalmazó olívaolajat találunk.
A jó közérzetünkre is érdemes vigyázni, mert a krónikus stressz befolyásolhatja a rákos sejtek kialakulását szervezetünkben. Dr. Amy Lee, a USC Norris Comprehensive Cancer Center Rákkutatási Alaptudományok Tanszékének munkatársa nyilatkozataiban hangsúlyozza, hogy meg kell próbálnunk uralkodni érzelmeinken, és legalább megpróbálnunk elfogadni életünk nehéz helyzeteit, hogy a problémák gyors megoldására koncentráljunk, a lehető legegyszerűbben.
A stressz gyengítheti immunrendszerünket, így fogékonyabbá válik a rákos sejtek kialakulására. Napi programunkba iktassunk be egy percet egy sétára vagy szabadtéri edzésre, meditációra vagy jógára.
A rák megelőzésében nem szabad megfeledkezni arról, hogy mennyire fontosak a rákszűrések és a védőoltások. Ugyanilyen fontos a dohányzás teljes abbahagyása.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!