Mi emberek hajlamosak vagyunk arra, hogy bizonyos dolgokat rosszul csináljunk és az bizony rosszul is rögzüljön. Ilyen például egyes ruhadarabok, ágyneműk, függönyök és egyéb otthon használatos dolgok mosása. A legtöbben azt hiszik, hogy a farmereket például minden héten kell mosni, pedig ez egyáltalán nem igaz. Sőt a legtöbb esetben azokat a dolgokat mossák gyakrabban, aminek nem lenne rá szüksége, azok viszont, amik rendszeres tisztítást igényelnek nem mossák olyan sűrűn. Érdekes nem igaz? Ma ezt a cikket azért hoztuk létre, hogy végre tiszta vizet öntsünk a pohárba, és elmondjuk nektek mit, hogyan, hányszor kell mosni ahhoz, hogy minden tiszta és egészséges legyen.
1, Famerek – leggingsek
Ha nagyon gyakran mosod a farmereket, akkor nem csak a színük fakulhat ki, de a formájuk is eldeformálódhat. Amennyiben még magas hőmérsékleten is tisztítod őket, akkor biztos lehetsz benne, hogy közel sem fog úgy kinézni, mint mikor megvásároltad a boltban. Charles V. Bergh a Levi Strauss & Co. vezérigazgatója elárulta, hogy ő például 10 éve nem most ki a farmerjét, viszont ha valaki mindenképpen gépben akarja mosni, annak célszerű hideg vízben és kifordítva.
A leggingsekkel már nem kell ilyen óvatosan bánni, ugyanis ezek minden egyes izzadságcseppet felszívnak a testedről, így érdemes őket 2-3 naponta tisztítani. Ha esetleg edzőterembe, vagy futáshoz használod őket, akkor viszont viselés után egyből ki kell mosni.
2, Melltartó – Sportmelltartó
Szakemberek arra voltak kíváncsiak, hogy a nők milyen gyakran mossák hétköznapokon viselt melltartóikat. 200 nőből közel 66 mondta azt, hogy nagyjából kéthetente, a többiek ettől is ritkábban tisztítják eme fehérneműjüket. Azzal magyarázták döntésüket, hogy több garnitúra esetén tovább lehet húzni ezek mosását. Mosások közti optimális idő két hét.
A sportmelltartóknál nincs ilyen lehetőség, ugyanis használat után egyből ki kell őket mosni.
3, Törölköző – fürdőszobaszőnyeg
Szakemberek elmondása szerint a fürdőlepedőket nagyjából 3-4 használat után szennyesbe kell dobni és újat kell elővenni. Több garnitúra esetén nagyobb esély van arra, hogy gyakrabban tudod váltogatni a törölközőket illetve, hogy lesz esélyük arra, hogy tökéletesen kiszáradjanak mosás után. Célszerű őket minden második héten mosni.
A fürdőszobai szőnyegeket ezzel szemben sokkal gyakrabban kelleme mosni, mivel gyorsabban össze tudnak koszolódni, mint a törölközők. Ennek az az oka, hogy a vizes, nedves, sötét helyek tökéletes közeget biztosítanak a gombák és különböző baktériumok, penész elszaporodásának, így annak legjobb megelőzési módszere a gyakori mosás. A WC előtt heverő szőnyeget heti szinten kellene tisztítani.
4, Télen viselt sapka – Nyáron viselt sapka
Bőven elég minden második hónapban kimosni azokat a téli sapkákat, amiket nem mindennap viselsz a fejeden. Annak ellenére, hogy a legtöbb ilyen sapka mosható gépben, fontos, hogy minden tisztítás előtt elolvassuk a címkéjét, ami kiköti, hogy mit lehet és nem lehet csinálni.
A tavasszal, nyáron viselt sapkákat viszont ettől gyakrabban kell mosni mivel a nagy melegben megizzadhat a fej így érdemes másfél havonta, hideg vízben mosni. Utóbbira azért van szükség, hogy az anyag ne károsodjon.
5, Lepedő – Párnahuzat
A lepedők olyan káros mikroorganizmusokat képesek összegyűjteni, mint vírusok, baktériumok, spórák, por… stb. Ha ezeket rendszeresen belélegzi az ember, egy idő után allergia léphet fel, de alvás közbeni légzés nehézség is kialakulhat. Ennek megelőzése miatt fontos 10 naponta tisztítani a lepedőt.
A párnák huzatát viszont ettől gyakrabban kell mosni, mert a hajról, fejbőrről, arcról, olyan baktériumok halmozódhatnak fel, melyek bőrproblémák kialakulásához vezethet. Gondolunk itt például a pattanásokra, kiütésekre. Ezeket minden 5 nap ki kell mosni.
6, Ágytakaró – pléd
Mivel az ágytakarót nem takarózásra használjuk, hanem arra, hogy lefedjük az ágyneműs ágyat így elegendő, ha csak minden második hónapban tesszük őket gépbe. A plédeket ezzel szemben gyakrabban kell mosni, mivel többször érintkeznek az emberi bőrrel így azokat havi szinten kellene tisztítani.
7, Dzseki – kabát
Azért nem kell a dzsekiket rendszeresen mosni, mivel nem érintkezik úgy a bőrrel, mint egy póló. Pontosan ebből kifolyólag elég ha csak minden harmadik hónapban dobjuk a mosásba. Arra viszont figyelni kell, hogy hideg vízben tisztítsuk őket. Amennyiben toll töltettel rendelkezik érdemes a mosógép dobjába három teniszlabdát dobni, mert ezáltal nem tapadnak össze a tollak.
A kabát tisztítása már nem ilyen egyszerű,mert ahány darab, azt annyiféleképpen kell mosni. Érdemes minden kabát belső címkéjét elolvasni, hogy tudd hány fokon és mivel moshatod. Akadnak kabátok, amiket viszont érdemes mosodába vinni, mert ott szakszerű és hozzáértő tisztításban lesz részük.
8, Párna – paplan
Mind a hajon, fejbőrön mind a bőrön rengeteg zsír található, amiket nagyon könnyen beszív a párna. Ez viszont tökéletes közeget biztosít a gombáknak ahhoz, hogy elszaporodjanak. Azért is kell a párnákat rendszeresen mosni, mert a benne felhalmozódott por és poratka allergiát válthat ki. Szakemberek szerint a három havonta történő mosás a legoptimálisabb. A paplanokat, már nem kell ilyen gyakran, nekik elegendő félévente egyszer a mosógépbe kerülni.
9, Sötétítőfüggöny – függöny
Annak érdekében, hogy a különböző mikroorganizmusok elpusztuljanak a sötétítő függönyökből célszerű őket minden évben egyszer kimosni. A fényáteresztő függönyökkel viszont egészen más a helyzet. Ezeket egy évben kétszer kell bedobni a mosásba, ami annak köszönhető, hogy a nyitott ablakon keresztül beléjük száll a por, virágpor, szmog, füst, és még sorolhatnánk. Van még egy függöny, amit ennél is gyakrabban kell tisztítani az pedig nem más, mint a konyhában lógó függöny. Ezeket a szagok, a pára és a sír miatt érdemes három havonta mosni.