Az italos dobozok visszaváltása jó ügyet szolgál, mégis kényelmetlen lehet.
2024. január elsejétől minden műanyag, fém vagy üveg alapanyagú 0,1 – 3 literig terjedő űrtartalommal bír, kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősül. Ezeket a gyártó megfelelő előkészítés után újratölti.
A visszaváltási rendszerben a fogyasztó a 2024. január 1. után forgalomba hozott kötelezően visszaváltási díjas termék után 50 Ft visszaváltási díjat fizet a vásárláskor, amit azonban visszakap, ha az üres palackokat visszaváltásra alkalmas állapotban (nem tömörített, olvasható vonalkód) egy gépi vagy kézi visszaváltási pontra visszavisz.
Három módja van a visszatérítésnek!
Bolti utalvány: Az az utalvány, amit a visszaváltó automata kiadott, készpénzre váltható a kereskedőnél vagy értéke levonható a vásárlás végösszegéből.
Banki utalás: A REpont applikáció segítségével a felhasználói fiókban azonosítsd magad, majd az ott megadott bankszámlaszámra történő azonnali utalással kapod meg a visszatérítési díjat.
Felajánlhatod jótékonysági célra!
Ezekre kell figyelni!
Kizárólag a 2024. január 1. után forgalomba hozott palackok, amelyeken a visszaváltási logó szerepel, kötelezően visszaváltási díjas terméknek minősülnek, ezek után kell a vásárláskor megfizetni az 50 Ft/palack visszaváltási díjat. A korábban forgalomba hozott termékek továbbra is a boltok polcain lehetnek, viszont ezekért nem kapunk vissza pénzt.
Fontos, hogy ne nyomjuk össze a palackokat, ugyanis akkor nem kapjuk vissza a pénzt.
A visszaváltás a négyszáz négyzetméternél nagyobb élelmiszerüzletekben lesz kötelező, minden más italt értékesítő árusítóhelyen már nem, de önként bármilyen üzlet beléphet a programba. Ezekben az üzletekben a visszaváltást egy automata berendezés végzi, mely megfelelő módon ellenőrzi, hogy a bedobott palack visszaváltható-e, megfelelő-e a címkézése, nem sérült-e a palack.
Az EU előírása szerint 2029-ig a PET palackok 90%-át vissza kell gyűjteni és újra kell hasznosítani. Jelenleg ezeknek a műanyag és üveg italos palackoknak, valamint fém dobozoknak csak a töredékét hasznosítjuk újra, ami hatalmas terhelés a környezetnek.