Az Arietidák meteorzápor 2025-ben is aktív, és a maximumát június 7-én éri el.
Ez az egyik legerősebb nappali meteorzápor, amely évente visszatér, és különlegessége, hogy meteorkitörései jellemzően nap közben történnek, amikor a Nap már magasan jár az égen. Emiatt az Arietidák a legtöbb ember számára szabad szemmel nem láthatóak, hiszen az erős nappali fény elnyomja a halvány meteorokat.

Magyarországról is lehetséges az észlelés, de csak nagyon korlátozott formában, mégpedig hajnalban, közvetlenül napkelte előtt. Az idei maximum idején, június 7-én, a legjobb időszak a megfigyelésre valószínűleg hajnali 3 és 4:30 között lesz. Ekkor a meteorraj radiánsa (ahonnan az égi csíkok „erednek”) már a horizont fölött van, de a Nap még nem kelt fel teljesen. Ez azt jelenti, hogy néhány meteor vizuálisan is észlelhető lehet, különösen, ha sötét, vidéki helyszínen vagy, és az égbolt is derült.
A legjobb irány, amerre nézni érdemes, a kelet–északkeleti égbolt, mivel a meteorraj a Kos csillagkép irányából érkezik. Érdemes lehet letölteni egy csillagászati mobilalkalmazást (például a Stellariumot vagy a Sky Guide-ot), amelyek segítenek az égbolt térképének valós idejű megjelenítésében, így könnyen megtalálható a radiáns.

Bár látványos tűzgömbökre nem lehet számítani, a korai órákban, ha szerencséd van, elcsíphetsz néhány halvány, gyorsan mozgó meteorcsíkot. Az Arietidák közepes sebességű meteorzápor, meteoroidjai körülbelül 39 km/s sebességgel lépnek be a Föld légkörébe, így gyors mozgású, ám jellemzően halvány nyomokat hagynak maguk után.
Aki komolyabban szeretné megfigyelni ezt a meteorzáport, annak érdemes rádiómódszerekkel próbálkozni. Mivel ezek a meteorok főleg nappal hullanak, rádióhullám-visszaverődés révén sokkal jobban észlelhetők, mint vizuálisan. A meteoroidok a légkörbe érve rövid rádiójeleket hoznak létre, amelyeket speciális rádióvevőkkel vagy akár SDR (software-defined radio) eszközökkel lehet detektálni. Magyarországon is vannak amatőr megfigyelők, akik ezzel a módszerrel követik a nappali meteorokat.

Az időjárás idén kifejezetten kedvezőnek ígérkezik: a meteorológiai előrejelzések szerint derült vagy gyengén felhős égboltra lehet számítani, így a vizuális megfigyelés sem kizárt. A hajnali órákban még elviselhető a hőmérséklet is, viszont napközben extrém meleg várható, így érdemes korán kelni és kihasználni a hajnali órákat.
Összességében tehát Magyarországról is érdemes figyelni az Arietidák meteorzáporát, különösen június 7-én hajnalban. Bár a nappali meteorzáporok nehezen észlelhetők, egy csendes, vidéki helyszínről akár te is részese lehetsz ennek a kevéssé ismert, de annál érdekesebb csillagászati jelenségnek. Ha szeretnéd, szívesen adok gyakorlati tanácsokat a megfigyeléshez vagy a rádiós észlelés elkezdéséhez.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!