Mindenki legyen nagyon óvatos!
Kora tavasztól késő őszig a legnagyobb a kullancsaktivitás. A parkban vagy az erdőben tett séták során nagyon óvatosnak kell lenni, mert a kórházak már megkapták az első kullancs-encephalitisben szenvedő betegeket.
A nyári hónapokban nincs is jobb, mint egy kellemes erdei séta. Ilyenkor sokkal lazábban öltözködünk, aminek hatására növekszik az egészségre veszélyes baktériumokat, vírusokat és protozoonokat terjesztő kullancscsípés kockázata.
Már megvannak az első kullancs-encephalitis esetek. Még most is diagnosztizáljuk a beteget. A betegség lefolyása változó, leggyakrabban szubklinikai, azaz gyakorlatilag tünetmentes, de bizonyos esetekben súlyos lefolyású.
A kullancs által terjesztett vírusos agyvelőgyulladás (TBE) a központi idegrendszer vírusos betegsége, amelyet kullancsok terjesztenek. A fertőzés akkor következik be, ha fertőzött kullancs csíp meg minket, vagy ha fertőzött kecske, birka és tehén tejét isszuk.
A vírusos agyvelő- és agyhártyagyulladás a kullancscsípéstől számított 7-14 napon belül, illetve a fertőzött haszonállatok tejfogyasztását követő 3-4 napon belül a betegség első fázisában általános tünetek jelentkezhetnek, mint például láz, fáradtság, hányinger, fejfájás és izomfájdalom.
Kezdetben láz, ízületi fájdalom és fejfájás jelentkezik. Ezután a tünetek enyhülnek, és néhány nap múlva súlyosbodnak. A test általános gyengesége, bénulás és parézis is jelentkezik. A tartós láz esetén mielőbb orvoshoz kell fordulni.
A szakemberek hangsúlyozzák, hogy a súlyos betegség és annak szövődményei ellen a legbiztosabb védekezési mód a kullancs-encephalitis elleni védőoltás. Különösen ajánlott azoknak, akik olyan területen tartózkodnak, ahol fokozottan előfordul ez a betegség, pl. erdészeti dolgozók.
Ha kullancsveszélynek kitett helyekre megy, a következőket kell tennie:
- gondoskodjon megfelelő testet takaró ruházatról, bokacsizmáról, fejfedőről;
- riasztó és védőintézkedések alkalmazása;
- az erdőből, parkból visszatérve zuhanyozni kell, ajánlott az egész testet alaposan megvizsgálni. Gyermekeknél a kullancsok a fejbőrbe és a fülek környékére tapadnak, felnőtteknél olyan helyekre, ahol vékony a bőr.
Titeket csípett meg már kullancs? Írjátok meg a tapasztalataitokat!