A tudósok évek óta keresik a bibliai Noé bárkájának maradványait. Egyesek azt állítják, hogy a török-iráni határ közelében található Tendürek-hegy szabálytalan sziklaképződménye megfelel ennek az objektumnak az arányaiban. Véleményük szerint a modern technológiákkal bizonyítható, hogy ez a képződmény nem a természet műve…
A szokatlan sziklaképződményre először 1959-ben figyelt fel Ilhan Durupinar, a török légierő kapitánya. A tudósok évek óta tanulmányozzák ezt a helyet, és néhányuk azt állítja, hogy a bibliai Noé bárkájának maradványa.
Rátaláltak Noé bárkájára?
Amerikai és török szakemberek korszerű berendezésekkel, 3D szkennerekkel végzett kutatásaik alapján úgy vélik, hogy az objektum méretei megfelelnek a bibliai monstrumnak. Ezek szerint a sziklaképződmény körülbelül 150 m hosszú, ami nagyjából akkora, mint a bibliai bárka.
Persze sokan ellenzik ezt az állítást, mire fel a Tendürek-hegyen nem találtak faanyag-törmeléket. A hegy nem bibliai üzenet, egyszerűen csak a természet számos egyedi és szabálytalan szerkezetet tud létrehozni.
A formáció tanulmányozása során használt egyik technológia a már említett 3D szkennelés volt. Egy objektum elemzéséből áll, hogy adatokat gyűjtsünk annak alakjáról és megjelenéséről. Az összegyűjtött információkat digitális háromdimenziós modellek készítésére használják fel.
„A jó minőségű digitális modellek elérhetősége alapvető tényező a kulturális örökségünk elemzésére és információgyűjtésre való képességünk javításában. A standard médium ma a 2D (fotók vagy videó), de a közeljövőben valószínűleg a 3D modellek. A 3D digitális modellek elérhetősége az alkalmazások széles skáláját nyitja meg, amelyek elképesztően javíthatják a műalkotások elemzésének, felismerésének és a kulturális örökség más elemeivel való összehasonlításának képességét” – írták erről Paolo Cignoni és Roberto Scopingo olasz kutatók módszerrel 2008-ban.
A talajradar egy nagy felbontású, mobil geofizikai módszer , amely elektromágneses hullámok kibocsátásán alapul. A készülékek a rövid és az ultrarövid rádióhullámok tartományában mérik a frekvenciákat. Az összegyűjtött adatokat speciális szoftver dolgozza fel, amely lehetővé teszi a vizsgált objektum keresztmetszetére emlékeztető kép készítését.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!