Tudósok és szakemberek szerint a személyiségünk gyerekkorban formálódik, változik, alakul a legtöbbet ami már csak abból a szempontból is ironikus mivel erre az időszakra emlékszünk legkevésbé. Kutatások szerint csak egy bizonyos kor után kezdünk el emlékezni életünk dolgaira, de amit addig megtapasztaltunk egyszerűen elszállnak. Csak azok a dolgok maradnak meg, amiket a szüleink elmesélnek nekünk, viszont azok sokkal jobban megmaradnak, mintha önerőből emlékeztünk volna rá. Ezt a jelenséget gyerekkori amnéziának nevezik, vagyis amint felnövünk elfelejtünk minden eseményt, minden pillanatot, minden embert, amiket, akiket eddig ismertünk. De, hogy mi ennek az oka, a mai cikkünkből kiderül.
1, Mi az a gyermekkori amnézia és mikor jelentkezik
A felnőtt emberek képesek felidézni régi emlékeiket, s részletekbe menően visszamondani mi történt velük az adott pillanatban, viszont egy 4 évesnél fiatalabb gyermek erre nem képes. Néhány tudós tanulmányt végzett a témában és arra jutottak, hogy a 7 éves gyerekek 60%-a emlékszik a korábbi éveire, míg a 8-9 évesek csupán 40%-a tudja ugyanezt produkálni. Ez arra enged következtetni, hogy miközben fejlődésük különböző szakaszait élik, kevésbé tudnak visszaemlékezni az azt megelőző dolgaikra.
![Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek 1 1 10 Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek](https://www.vilagunk.hu/wp-content/uploads/2020/11/1-10.jpg)
2, Emlékeik szorosan kapcsolódnak a beszédkészségükhöz
Egyes kutatások szerint azért nem képesek a gyerekek eltárolni csecsemőkori emlékeiket, mert nem tudnak verbálisan, szavakkal kommunikálni. Akkor alakul ki maradandó emlék, mikor szavakat használnak, mikor részletekbe menően leírják a dolgokat. A legtöbb kisgyerek két éves kora előtt nem igen kezd el beszélni, ebből kifolyólag nem tud összetartó emléket alkotni.
![Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek 2 dbdn Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek](https://www.vilagunk.hu/wp-content/uploads/2020/11/dbdn-1024x538.jpg)
3, Az agy fejlődése óriási szerepet játszik benne
Növekedés, fejlődés során az agy és a többi szerv is folyamatosan változik, fejlődik. Egy tanulmány szerint mikor az agy egyre több új sejtet hoz létre, akkor maximálisan azzal a folyamattal van elfoglalva, így nem képes még emellett az emlékeket is eltárolni. Ebből kifolyólag a gyerekek fizikailag képtelenek 3-4 éves kor előtti eseményeket, emlékeket, periódusokat felidézni, mert az úgynevezett epizodikus emlékezet még nem indul be.
![Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek 3 childbrain Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek](https://www.vilagunk.hu/wp-content/uploads/2020/11/childbrain.jpg)
4, A szülők befolyásolják, hogyan idéznek fel a gyerekeik bizonyos eseményeket
Egy másik tanulmányból az derült ki, hogy a szülők képesek megváltoztatni a gyerekkori emlékeket. A felnőtté vált gyerekek hajlamosak jobban emlékezni azokra az eseményekre, melyeket szüleik többször elmesélnek nekik. A tanulmányból az is kiderült, hogy a szülők is máshogy emlékeznek az adottszituációra, ezért különbözik az anya elmondása és az apáé. A gyerekek egyébként egy bizonyos kor után olyanok, mint a szivacsok, mindent magukba szívnak ezért csak a jó emlékeket szabad fenntartani elméjükben.
![Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek 4 FotoJet Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek](https://www.vilagunk.hu/wp-content/uploads/2020/11/FotoJet-1024x538.jpg)
5, Az egész abból áll, ami maradandót hagyott bennünk
A gyerekpszichológus szerint a gyerekek azokat az emlékeket őrzik meg, melyek pozitív és negatív érzelmeket váltottak ki belőlük. Ez a megállapítás még azt is lehetővé teszik, hogy a fiatal gyerekeket szemtanúként hallgassák ki egy bírósági tárgyaláson. Szóval azok az emlékek, melyek jelentős érzelmekkel bírnak sokkal nagyobb valószínűséggel jutnak eszükbe, mint azok, amik semmit nem váltottak ki belőlük.
![Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek 5 bgfnf Miért nem emlékszünk szinte semmire a 4 éves korunk előtti időszakból? - Íme a részletek](https://www.vilagunk.hu/wp-content/uploads/2020/11/bgfnf-1024x538.jpg)
Neked mi a legkorábbi emléked? Oszd meg velünk kommentben.