Mindenszentek, halottak napja és halloween. Három teljesen más ünnep, de sokan összekeverik. Miért? Sok embernek a fejében két dolog fordul meg ilyenkor. Egyrészt az, hogy elmegyünk a temetőbe és gyertyát gyújtunk a szeretteink sírjainál, valamint egy halloweeni parti, ahol mindenki rémségnek öltözik és bulizik egy nagyot. Valójában három teljesen különböző dologról van szó. Hogy miről is pontosan?
Mindenszentek
Mindenszentek (latinul: festum omnium sanctorum) napján az üdvözült lelkekről emlékezik meg a katolikus egyház. A történelem folyamán szoros kapcsolatban állt egy ősi kelta ünneppel a Samhainnal. A pogányoknak ez a nap jelentette az ősz végét és a tél kezdetét. Ők úgy tartották, hogy az elmúlt évben meghalt szeretteik ezen az éjjelen vándorolnak át a túlvilágra. Tartottak attól, hogy a szellemek itt ragadnak és összezavarják az élők világát. Ételt és állatokat áldoztak a tiszteletükre, hogy ezzel megkönnyítsék számukra az áthaladást. A keresztények átvették ezt, és ünnepeket rendeztek az elhunyt katolikus szentek tiszteletére. Az esemény III. Gergely pápa idején jelent meg először 741-ben. 835-ben IV. Gergely pápa engedélyével már hivatalosan is ünnepként tartották nyilván. Most már a katolikus és az ortodox keresztény egyházak elismerik, mely Magyarországon 2000-től lett munkaszüneti nap. November elsején tartjuk.
Halottak napja
Latinul Commemoratio omnium Fidelium Defunctorum. Ez egy keresztény ünnep. Magyarországon a halottak napja fokozatosan átállt az elhunytakról való megemlékezés napjává. November másodikán tartjuk. Ezen a napon az elhunyt, de üdvösséget még el nem nyert híveinkért imádkozunk, akik a tisztítótűzben vannak. Ez az ókori Rómáig nyúlik vissza. Ők a csatákban elhunyt őseiket istenként tisztelték. A róluk való megemlékezést február 22-én ülték meg a családok, és a kölcsönös szeretet ünnepeként tartották számon. Egy ajándékozós, vidám, mélabús megemlékezés volt. A keresztény egyház 998-ban már önálló ünnepként tartotta számon. Széles körben pedig a 11. században terjedt el. Manapság megtisztítjuk a szeretteink sírjait, gyertyát gyújtunk a tiszteletükre. Elterjedt az a hiedelem, hogy aki virágot szakít egy sírról, azt elviszik a holtak. Továbbá egy égő gyertyát nem szabad más sírjára áttenni, ugyanis annak a halottnak a bűne, akinek a sírján volt, átszáll a másik lelkére. Mindenszentek és Halottak napja közti éjszakán miséznek a templomban. Harangoznak és lámpákat gyújtanak, hogy a hazalátogató lelkek eligazodjanak a házakban és végül vissza is találjanak a sírjaikba.
Halloween
All Hallows Eve (mindenszentek) előtti este (október 31.) melyet elsősorban az angolszász országokban tartanak számon ünnepként. Október 31-én volt a pogány keltáknál a samhain, mely a kísértetek, boszorkányok, ártó szándékú szellemek és egyéb démonok ünnepe volt. A megemlékezés nem a gonosz démonok imádatáról szólt, csak úgy gondolták, hogy ezen az éjszakán megjelenhetnek és beköltözhetnek az élőkbe. Ezért az emberek mindenféle maskarákba öltöztek, hogy becsapják és megzavarják őket. Amerikában az 1900-as évektől egyre népszerűbbé vált a halloween ünnepe. Fesztiválokat rendeznek, ahol az emberek boszorkányoknak, földönkívülieknek, kalózoknak és rémisztő lényeknek öltöznek be. Jelképe a töklámpás. Idővel eljutottak ezek a szokások Magyarországra is. A halloweeni buli, a farsanghoz hasonlóan mindenhol vonzza a tömegeket.
Miért töklámpás?
Egy ír legenda adja rá a magyarázatot. Jack O’Lantern egy részeges kovács volt. Az ördög egy nap a pokolba hívta a kovácsot, aki nem akart vele menni így kieszelt egy cselt. Felküldte az ördögöt almáért egy fa tetejére, majd egy keresztet rajzolt a törzsére, így az ördög nem tudott lemászni, ugyanis félt a kereszttől. Addig egyezkedtek, míg az ördög azt mondta neki, hogy ha leengedi, akkor nem kerül a pokolba. Így is lett, viszont Jack a halála után valóban nem a pokolra jutott, de a mennybe sem. Ott ragadt a két túlvilág között. Annyira sötét volt ezen a helyen, hogy egy kis fényt kért a sátántól, így az dobott neki parazsat. Ezt Jack beletette egy takarmányrépába, amiből így egy lámpás lett. Lelke azóta is egy takarmányrépa-lámpás fényénél keresi a megnyugvást.
A három egymást követő ünnep a halloween, mindenszentek és a halottak napja a hozzájuk kapcsolódó szokások miatt gyakran keltenek kulturális feszültséget a közvéleményben.
Mit gondoltok? Írjátok meg kommentben a véleményeteket!