Leggyakrabban 65 éves kor után jelenik meg, és teljes látásvesztéshez vezethet.
A szürkehályog leggyakrabban 65 éves kor után jelenik meg, és teljes látásvesztéshez vezethet. Az egyetlen módja annak, hogy megszabaduljunk tőle, a sebészeti beavatkozás. A probléma azonban az, hogy minél tovább halogatjuk a diagnózist és a műtétet, annál nagyobb az esélyünk a posztoperatív szövődményekre.
Mi az a szürkehályog?
A szürkehályog a szemlencse progresszív elhomályosodása, amely a látás romlásához vezet. A szemlencse, amely a pupilla mögött helyezkedik el, kezdetben átlátszó, és lehetővé teszi, hogy a fény a retinára fókuszáljon, így kép jön létre. A betegség előrehaladtával a lencse zavarossá válik, és a beteg által látott kép egyre homályosabb lesz.
Az első tünetek
A szürkehályog kezdeti tünetei finomak lehetnek, és a betegség általában lassan fejlődik ki. A leggyakoribb tünetek a következők:
- Homályos látás
- Rosszabb látás alkonyatkor, vagy gyenge fényviszonyok között
- Fokozott fényérzékenység
- A színeket sárgásnak vagy halványnak látjuk
Mi az a szürkehályog?
A szürkehályog a szemlencse progresszív elhomályosodása, amely a látás romlásához vezet. A szemlencse, amely a pupilla mögött helyezkedik el, kezdetben átlátszó, és lehetővé teszi, hogy a fény a retinára fókuszáljon , így kép jön létre. A betegség előrehaladtával a lencse zavarossá válik, és a beteg által látott kép egyre homályosabb lesz.
A szürkehályog első tünetei
A szürkehályog kezdeti tünetei finomak lehetnek, és a betegség általában lassan fejlődik ki. A leggyakoribb tünetek a következők:
– homályos vagy homályos látás,
– rosszabb látás alkonyatkor vagy gyenge fényviszonyok között,
– fokozott fényérzékenység (különösen erős fény),
– a szemüveg vagy kontaktlencse felírásának gyakori megváltoztatása,
– a színek halványnak vagy megsárgultnak való érzékelése.
A szürkehályog egy vagy mindkét szemen megjelenhet – ez egyéni. Az első tünetek megjelenése előtt 7 évvel kimutatható a betegség…
A fiatalabbak (40 év felettiek) szintén szenvednek szürkehályogtól. Meglehetősen sajátos módon – a betegség nappal rontja a látásukat, este pedig erősíti.
A szürkehályog kezelésének módszere
A szemész biomikroszkópos vizsgálat (réslámpa) alapján képes diagnosztizálni a szürkehályogot. Miután meggyőződött arról, hogy a lencse zavaros, be kell utalnia a pácienst a beavatkozásra, amely nem előrehaladott szürkehályog esetén néhány percig tart és fájdalommentes. Az előrehaladott szürkehályog nagyobb szövődményekkel járhat.
A szürkehályog műtét az egyik leggyakrabban végzett sebészeti beavatkozás a világon, és a legtöbb esetben a látásélesség jelentős javulásához vezet. Nincs más hatékony módja ennek a betegségnek a gyógyítására.
A szürkehályog kockázati tényezői
Bár az öregedés a szürkehályog fő kockázati tényezője, számos egyéb tényező is hozzájárulhat a szürkehályog kialakulásához. Ilyenek: cukorbetegség, szemsérülések, hypoparathyreosis, glaukóma és genetikai hajlam.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!