Eladták az oroszok Alaszkát, de most illegálisnak minősítették. Ez a lépés valószínűleg tovább súlyosbítja a diplomáciai feszültséget Oroszország és az Egyesült Államok között.
Az amerikaiak annak idején 5 dollárt fizettek az oroszoknak Alaszka négyzetkilométeréért. Természetesen nem ok nélkül került sor 1867. március 30-án a történelem legrosszabb üzletének nevezett tranzakciójára. Mivel Oroszország attól tartott, hogy túl gyenge ahhoz, hogy Alaszkát megvédje a britekkel szemben, úgy döntött, hogy eladja a stratégiai fekvésű és olajban gazdag területet. Most Vlagyimir Putyin írt alá egy külön rendeletet, amely illegálisnak minősítette Alaszka eladását.
Az Alaszka-vásárlás központi szerepet játszott az Amerikai Egyesült Államok területi bővülésében és gazdasági fejlődésében. Ez a történelmi esemény 1867-ben történt, amikor az Egyesült Államok megvásárolta Alaszkát Oroszországtól. Ebben a cikkben felfedezzük az Alaszka-vásárlás hátterét, a tranzakció részleteit és a vásárlás következményeit az Egyesült Államokra és Alaszkára.
Háttér
Az Alaszka-vásárlás elindítója William Henry Seward volt, az Egyesült Államok külügyminisztere. Rendkívül érdekelte a terület stratégiai és gazdasági jelentősége, ezért 1867-ben elérte, hogy az Egyesült Államok 7,2 millió dollárért megvásárolja Alaszkát Oroszországtól. A vásárlás nagyban támogatta az Egyesült Államok terjeszkedési politikáját és az ázsiai piacokhoz való hozzáférést.
A tranzakció részletei
Az Alaszka-vásárlás megkötésének részletei körülbelül 8 hónapig tartottak. II. Sándor orosz cár jóváhagyta az üzletet, és az Egyesült Államok kormánya előbb Oroszországhoz delegált tárgyalókat, majd Alaszkába utazó tényfeltáró és adminisztratív csoportokat küldött. Végül, 1867. október 18-án, a tranzakció lezárult, és az Egyesült Államok hivatalosan birtokolta Alaszkát.
Következmények
Az Alaszka-vásárlás jelentős hatást gyakorolt mind az Egyesült Államokra, mind pedig Alaszkára. Az Egyesült Államok számára Alaszka stratégiailag fontos terület lett a Japán és Kína közötti kereskedelmi útvonalak miatt. Továbbá az Alaszkai Aranyláz a 19. század végén gazdasági fellendülést hozott a területnek, és növelte az Egyesült Államok bevételeit. Alaszka 1959-ben hivatalosan az Egyesült Államok 49. államává vált, és azóta gazdaságilag és stratégiai szempontból kiemelkedő szerepet tölt be az országban.
Kritikusok
Az Alaszka megvásárlásáról szóló ügylet kritikusai csak „Seward őrültségének” vagy „Seward jégszekrényének” nevezték a hatalmas jégmező megvásárlását. Álláspontjuk azonban néhány évtizeddel később gyökeresen megváltozott. Utólag nem túlzás azt állítani, hogy az oroszok a világ egyik legrosszabb üzletét kötötték meg azzal, hogy mintegy 5 cent/hektár áron eladták a területet.
Ma Alaszka az Egyesült Államok egyik leggazdagabb állama, köszönhetően a rengeteg természeti erőforrásának, mint például a kőolajnak, az aranynak és a halnak, valamint a hatalmas kiterjedésű érintetlen vadonjának, illetve stratégiai elhelyezkedésének köszönhetően, amely Oroszországra nyíló ablakként és az Északi-sark kapujaként szolgál.
Változás az oroszok döntésében
A bnnbreaking.com szerint Vlagyimir Putyin szankcionált egy irányelvet, amelynek célja, hogy azonosítsa és biztosítsa azokat a külföldön lévő ingatlanokat, amelyek egykor az Orosz Birodalom vagy a Szovjetunió részei voltak. Ez a projekt épületekre, földekre és egyéb ingatlanformákra terjedne ki.
A dokumentum szerint Alaszka eladását az Egyesült Államoknak illegálisnak minősítették.
Putin signed an order insinuating the sale of Alaska to the United States in 1867 was illegitimate.
— Igor Sushko (@igorsushko) January 20, 2024
This mofo is trolling the West and our leaders shake in their boots in response. pic.twitter.com/2bLu6ShHDb
Ez a lépés valószínűleg tovább súlyosbítja a diplomáciai feszültséget Oroszország és az Egyesült Államok között.