Az elektromos autókat gyártó céget azzal vádolják, hogy gyerekmunkások által bányászott ásványokat használnak az autógyártásban.
Míg a Tesla virágzik az elektromos autók piacán, a sötét felhők gyűltek a cég fölé. Mindezt olyan dokumentumok miatt, amelyek arra utalnak, hogy az amerikai gyártó olyan bányából nyert ásványokat használt fel, ahol gyerekeket foglalkoztattak.
A csillámról van szó – egy ásványról, amelyet szigetelő tulajdonságainak köszönhetően bőségesen használják az elektromos berendezések gyártásában. Pontosabban, meghibásodás esetén megakadályozza az akkumulátor kigyulladjon. A szilikátnak minősülő csillám elsősorban Indiában, de Afrikában is előfordul.
Ebben az esetben Madagaszkár bányászatáról beszélünk, amely az egyik vezető csillámexportáló ország. Szakértők szerint a bányászott ásványok mennyisége ötszörösére nőtt az elmúlt tíz évben. Ráadásul az országban uralkodó éhínség miatt jelenleg akár 11 ezer gyerek is kénytelen dolgozni, ami a munkaerő közel felét teszi ki.
A svéd „Aftonbladet” újságírói úgy döntöttek, hogy megnézik az ásványkitermelés helyszínét, és gondosan nyomon követik annak útját a címzettig. Vizsgálatuk szerint az ásványok egy helyi exportőrön keresztül jutottak el egy kínai közvetítőhöz, majd a két legnagyobb erre az anyagra szakosodott kínai céghez – a Pamicához és a Glory Micához. Ezek utána az Egyesült Államokba szállítottak.
A svédeknek 2022. október 1. óta 51 szállítmányt sikerült dokumentálniuk az említett cégektől. A címzettnek a Tesla. Összesen több száz tonna csillámról beszélünk.
A dolog még súlyosabb, mert a Tesla régóta büszke a gyermekmunka-használat elleni politikájára.
Újságírói kérésre mindkét cég közleményt is kiadott, amelyben jelezték, hogy valóban egy kínai albeszállító szolgáltatásait veszik igénybe, de az általuk használt csillámot nem Madagaszkáron bányászták. A Tesla viszont egyelőre nem kommentálta az ügyet. Úgy tűnik azonban, hogy az amerikai gyártó nagy botrány és sok probléma elé néz!