A Fidesz szavazataival a parlamentben megszavazták a kulturális törvénycsomagot, létrehozták a Nemzeti Kulturális Tanácsot, átalakították a színházi finanszírozási rendszert, valamint kultúrstratégiai intézményeket is kijelöltek. Mostantól sokkal nehezebb dolga lesz a színházaknak, a kultúrharc ki fog éleződni. A kormány az önkormányzati fenntartású színházakat, vagyis a vidéki és budapesti kőszínházakat is gyámsága alá helyezte.
A Ház aktuális ülésének utolsó napja ma 11 órakor kezdődött a határozathozatalokkal.
Amennyiben az önkormányzat teljes körűen nem tudja biztosítani a színháza működéséhez szükséges forrásokat, akkor közös működtetésre vonatkozó kérelmet terjeszthet elő a kormányhoz. A kabinet ezek után dönt arról, hogy megadja-e a segítséget az adott önkormányzatnak.
Ma a parlament 115 fideszes igen, 53 ellenzéki nem szavazattal és 3 tartózkodással fogadta el a színháztörvényt.
A szavazáskor tiltakozásul az ellenzék egy része fekete maszkot tett az arca elé és felállt.
Semjén Zsolt, miniszterelnök-helyettes hétfőn nyújtotta be az Országgyűlésnek a Nemzeti Kulturális Tanácsról, a kultúrstratégiai intézményekről, valamint egyes kulturális vonatkozású törvények módosításáról szóló törvényjavaslatot, amely fenekestül forgatja majd fel a színházak életét. A Törvényalkotási bizottság a benyújtás után pár órával már le is folytatja a tervezet vitáját és el is fogadták azt.
Az állam támogatásáért cserébe nagyobb beleszólást szeretett volna a színházak életébe. A törvénytervezet különbséget tesz az állami és az önkormányzati színházak és a vegyes fenntartású intézmények között, utóbbi az, amelybe az állam bele szeretne szólni.
Az állami támogatáshoz kérelmet kell majd benyújtani, tehát nem lesz automatikus, így a kormány dönti el, hogy elfogadja a kérelmet vagy sem. Amennyiben megadja az igényelt támogatást, akkor harminc napon belül megkötik a szerződést.
A törvényjavaslat szerint a megállapodásban „a miniszter és az önkormányzat meghatározza – ideértve a vezetői kinevezés módját is – az intézmény közös működtetésének és működésének részletes szabályait; rögzíti a központi költségvetésből juttatandó támogatás és az önkormányzati támogatás mértékét”.
A törvénymódosító javaslat ellen hétfőn ezrek tüntettek a budapesti Madách téren.
Pintér Béla pedig elmondta a legerősebb beszédet is.
„Mégsem mészároltok le bennünket, mégsem vagytok gyilkosok?” – mondta.
Egyelőre azonban még rengeteg a nyitott kérdés. Arról például még semmit nem lehet tudni, hogy mi lesz a független színházakkal, valamint a Nemzeti Kulturális Alap sorsa is kérdéses. Az NKA nem szűnik meg, hanem megújul. A megújulásnak azonban nyoma sincs, ugyanis időközben puhult a kultúrtörvény, vagyis az NKA megmarad. Létrejön a Nemzeti Kulturális Tanács és javaslatot tesz majd a kultúra kormányzati stratégiájára.