2025 június. 21 szombat.
KezdőlapHírekNagyvilágÉlet nyomaira bukkantak egy távoli exobolygón: áttörés a Webb űrteleszkóptól

Élet nyomaira bukkantak egy távoli exobolygón: áttörés a Webb űrteleszkóptól

- Hirdetés -

Földönkívüli élet nyomaira bukkantak! A NASA új bejelentése miatt most mindenki erről beszél!

A James Webb űrtávcső legfrissebb megfigyelései olyan tudományos áttörést hozhatnak, amely alapjaiban változtathatja meg az univerzumról alkotott képünket. A NASA kutatói 2025. április 17-én bejelentették: egy 120 fényévre található exobolygó, a K2-18b légkörében olyan szerves vegyületeket azonosítottak, amelyek a Földön kizárólag élő szervezetek – például planktonok – által keletkeznek. A dimetil-szulfid (DMS) és dimetil-diszulfid (DMDS) jelenléte nemcsak tudományos szenzáció, de minden eddiginél erősebb bizonyíték lehet arra, hogy az élet nem kizárólagosan földi jelenség.

- Hirdetés -

Élet nyomaira bukkantak egy távoli exobolygón

Élet nyomaira bukkantak egy távoli exobolygón: áttörés a Webb űrteleszkóptól
Élet nyomaira bukkantak egy távoli exobolygón: áttörés a Webb űrteleszkóptól

Mi az a K2-18b, és miért beszél róla most mindenki?

A K2-18b egy távoli exobolygó, amely mintegy 120 fényévre található tőlünk, az Oroszlán csillagkép irányában. A bolygót korábban már vizsgálták, mivel a lakhatósági zónában kering saját csillaga körül – vagyis elméletileg olyan távolságban van, ahol a felszínen folyékony víz is létezhet.

Ez az égitest úgynevezett „mini-Neptunusz” típusú bolygó: mérete nagyobb, mint a Földé, de kisebb, mint a Neptunuszé. Sűrű atmoszférával rendelkezik, amely korábban vízgőzt is tartalmazott – ez már önmagában is figyelemre méltó volt.

- Hirdetés -

A mostani felfedezés azonban minden korábbit felülmúl. A James Webb űrtávcső ugyanis olyan összetett szerves vegyületeket mutatott ki a légkörében, amelyeket a Földön kizárólag élőlények – például planktonok – termelnek.

Milyen anyagokat találtak, és miért ennyire izgalmas ez?

A James Webb űrtávcső spektroszkópos mérései során a kutatók két különleges vegyületre bukkantak a K2-18b légkörében: dimetil-szulfidra (DMS) és dimetil-diszulfidra (DMDS). Ezek nevei elsőre talán tudományosan hangzanak, de a jelentőségük egészen egyszerűen megdöbbentő.

- Hirdetés -
A James Webb űrtávcső elemzi a K2-18b bolygó légkörét
A James Webb űrtávcső elemzi a K2-18b bolygó légkörét

A Földön ezek az anyagok kizárólag biológiai eredetűek: főként tengeri planktonok, algák és egyes mikroorganizmusok bocsátják ki őket az óceánokban. Emberi vagy geológiai folyamatból származó változata nem ismert.

Ez azt jelenti, hogy jelenlegi tudásunk szerint ilyen molekulák csak ott keletkeznek, ahol valamilyen formában élet van. A kutatók emiatt óvatosan, de egyre nagyobb meggyőződéssel beszélnek arról, hogy ez az első komoly bizonyíték lehet földönkívüli élet jelenlétére – még ha nem is intelligens életről van szó, hanem egyszerű, mikroszkopikus szervezetekről.

Mennyire biztos a felfedezés, és mit mondanak róla a tudósok?

A dimetil-szulfid és dimetil-diszulfid jelenlétét a James Webb űrtávcső nagy érzékenységű spektroszkópos vizsgálatai alapján azonosították. A mérési eredmények statisztikai megbízhatósága 3,4σ értéket mutatott, ami leegyszerűsítve annyit jelent: a felfedezésnek 99,7%-os esélye van arra, hogy valós.

Ez még nem elegendő ahhoz, hogy hivatalosan is megerősített „életnyomként” tekintsünk rá – ehhez 5σ-szintű megerősítés kellene –, de a tudományos közösség így is rendkívül izgatott.

A NASA és az ESA (Európai Űrügynökség) kutatói egyaránt óvatos optimizmussal nyilatkoznak. A hangsúly jelenleg azon van, hogy a mostani eredményeket más, független teleszkópokkal is megerősítsék, és kizárják az alternatív magyarázatokat.

Idézet egy kutatótól:

„Ez az első olyan mérés, amely valóban biológiai eredetű molekulákra utal egy másik bolygó légkörében. Még nem kiáltunk felfedezést, de nagyon közel vagyunk hozzá.”

Hogyan folytatódik a vizsgálat?

A kutatók a felfedezés után további megfigyeléseket és elemzéseket terveznek, hogy megerősítsék a James Webb űrtávcső által azonosított molekulák valódi jelenlétét. Ez a folyamat magában foglalja:

  • A Webb további célzott méréseit, újabb spektrumadatokkal a K2-18b légköréről.
  • A mérések újraelemzését, eltérő modellek segítségével, hogy kizárják az esetleges hibalehetőségeket.
  • Más, földi vagy űrteleszkópos megfigyelések bevonását, amelyek megerősíthetik a jelenlegi eredményeket.

A kutatás nem tekinthető lezártnak – éppen ellenkezőleg, most kezdődik az az időszak, amikor a tudományos közösség részletesen és többszörösen ellenőrzi az adatokat, hogy kizárhassanak minden nem-biológiai magyarázatot.

A NASA közleménye szerint a jelenlegi eredmények „rendkívül ígéretesek, de további vizsgálatok szükségesek a következtetések megerősítéséhez.”

Reakciók világszerte

A bejelentés után a tudományos közösség számos tagja azonnal reagált. Kutatók, asztrobiológusok és űrkutatási szakértők világszerte elismerték a felfedezés jelentőségét, ugyanakkor hangsúlyozták a szükséges óvatosságot. A Nature, a Science és több vezető tudományos portál is azonnal átvette a hírt.

A közösségi médiában, főként a Twitteren és Redditen gyorsan elterjedt a hír, sokan „történelmi jelentőségű pillanatként” emlegetik, míg mások a részletekre várnak. A legtöbb tudományos vélemény közös nevezője: ez az egyik legkomolyabb jel, amit valaha észleltünk a Földön kívüli élet lehetőségére – de még nincs végleges válasz.

Kiskovács Dániel
Kiskovács Dániel
Írásaimmal nap mint nap arra törekszem, hogy közelebb hozzam az olvasókhoz a világ sokszínűségét – legyen szó horoszkópról, közéleti témákról, érdekességekről vagy emberi sorsokról. Hiszek abban, hogy a jó cikk nemcsak informál, hanem gondolatokat ébreszt és beszélgetést indít. A Vilagunk.hu-n azért írok, mert fontosnak tartom, hogy legyen hol kérdezni, vitázni, nevetni – és néha elgondolkodni is.

Népszerű bejegyzések