Nézitek a „The Last of Us” című sorozatot? Ezek után fogjátok, azt garantálom…
A „The Last of Us” című sorozat az idei év egyik legnagyobb sikerének bizonyult. A nézők és a kritikusok tetszését megnyerő produkció cselekménye egy gomba-járvány által feldúlt világban játszódik. Ezek a gombák valódiak, és némelyik szó szerint aranyat ér.
Majdnem úgy, mint a „The Last of us”-ban
A kínai cordycepst gombát „a világ legdrágább parazitájának” nevezik. Kizárólag a Tibeti-fennsíkon terem, 3000 m közötti magasságban és 5 ezer méterrel a tengerszint felett.
Ennek a parazita gombának a spórái meglehetősen ijesztő módon működnek. Megtámadják a rovarlárvákat, különösen a lepkéket. Beléjük hatolnak, ahol micéliummá alakulnak. Táplálkoznak a gazdaszervezetből, és tápanyagokat vesznek fel a testéből.
A fertőzött lárva a parazita hatására elveszti a tudatát. Meghal, és testéből gomba termőtestek sarjadnak ki, amelyek áthatolnak a talajon, és végül kivirágzott gombává változnak.
A „zombigomba” aranyat ér
Visszataszítóanhangzik, de az egész leírt folyamat nem veszi el az emberek kedvét attól, hogy… megegyék. A kínai cordycepsnek számos egészségjavító tulajdonsága van, ezért a kínai népi gyógyászatban évszázadok óta használják.
Ennek a gombának az egyik legnagyobb előnye, hogy serkenti az immunrendszert. A kínaiak az anyagcsere felgyorsításáért vagy a fizikai erőnlét és a szexuális vágy növeléséért is nagyra értékelik.
Ez a természetes hatásfokozó azonban nem mindenki számára elérhető. Az iflscience.com portál szerint Kínában kiérdemelte a „puha arany” becenevet, értékét 40 ezer dollárra becsülik kilogrammonként. Forintban 15 millió körül lehet. A nagyobb, kifejlett példányok esetén egy kiló akár 50 milliót is érhet.
A folyamatosan melegedő éghajlat, azonban nem tesz jót a gombának és a szaporodása hanyatlásnak indult.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!