Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?

Képzeljük el a következő szituációkat.
1: Kinyitjuk a hűtőszekrényt és találunk a mélyén egy joghurtot, melynek hónapok óta lejárt a szavatossága.
2: Épp visszük ki a szemetet.
3: Olyan kolléga mellett ülünk, akinek a higiéniája megkérdőjelezhető.
Három teljesen különböző szituáció, és mégis van bennük közös. Nem szeretnénk levegőt venni közben.

image Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?

Sajnos vagy, nem sajnos nem tudjuk a légzésünket bármeddig szüneteltetni. Ha túl sokáig tartjuk vissza a levegőt, akkor koordinációs zavar, megnövekedett vérnyomás, eszméletvesztés, de még akár agyi sérülések is lephetnek fel.
De vajon mennyi idő kell mindehhez?

- Hirdetés -
aaa Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?

Azt gondolom senkinek sem kell elmondani, hogy a mennyire fontos a légzés? Milyen precízen kitalált folyamat ez a természettől?
A tüdőnkbe a levegő által oxigén jut, melyet kivon belőle és szén-dioxidot lélegzünk ki. Ezt a kivont oxigént juttatja szét a vér által a különböző szerveinkbe, biztosítva ezzel a tökéletes működésüket. Hogy szemléltessük a dolgot csak vegyünk egy gyertyát és borítsunk rá egy poharat. A gyertya lángja ugyanúgy oxigént használ, melyet energiává (jelen esetbe hővé) alakít át. Ha rajtahagyjuk a poharat, akkor a gyertya szépen elhasználja a benne maradt oxigént és mivel nem tud több energiát előállítani, egy idő után elalszik. Nagyjából hasonló a helyzet a szervezetünkben is. Oxigén nélkül nem tud energiát előállítani, ami a különböző izmok és szervek működéséhez kell, így azok leállnak.

sdd Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?

De mennyi ideig tudjuk visszatartani a lélegzetünket?

Ez elsősorban attól függ, hogy ki kérdezi! Egy átlagos, egészséges ember 30 másodperc és két perc közötti intervallumra képes. Ha ezt a limitet túl szeretnénk lépni, ahhoz edzenünk kell erre a „képességünkre”. Egyes búvárok vagy gyöngyhalászok kétszer annyi ideig képesek a víz alatt visszatartani a lélegzetüket, mint a szárazföldön. Ezek az emberek különleges taktikákat fejlesztettek ki és gyakoroltak be, hogy képesek legyen túlélni egy ilyen természetellenes állapotot. Az egyik ilyen egy úgynevezett merülő-reflex. Képesek lelassítani a szívverésüket, hogy így kevesebb oxigént kelljen felhasználniuk.

- Hirdetés -

Egy másik ilyen technika a hiperventilláció. Merülés előtt gyorsabban, sűrűbben vesznek levegőt és így több oxigén jut a kelleténél a szervezetbe. A jelenlegi csúcsrekord felállításánál tiszta oxigént lélegeztek palackból és ezáltal sikerült elérni az elképesztő 22 perc feletti időt. Ugyanígy David Blaine mágus is elérte a 17 perces időt egy show-ban.
Természetesen ezek az emberek nem úszkáltak delfinként, miközben felállították ezeket a rekordokat. Ehhez teljesen mozdulatlannak kellett lenniük, hogy az izmaik mozgatásához ne kelljen extra energia.

asdasd Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?

Egyesek szerint a hiperventillációs merülés „csalás”, ugyanis a tiszta oxigén nem természetes hatást gyakorol a szervezetre. Itt lép életbe az úgy nevezett „statikus apnea”, mely esetében tilos hiperventillálni. Ők hozzászoktatják a szervezetüket az oxigénhiányos álllapothoz. Állításuk szerint „Tudni kell szenvedni hozzá…”

A tudósok mai napig tanulmányozzák a lélegzetvisszatartás káros következményeit. 2016-ban egy amerikai férfi kómába esett mert túl sokáig próbálta visszatartani a lélegzetét egy nyaraláson. Szerencséjére két hét múlva felébredt a kómából, de azért nem úszta meg ennyivel. Újra kellett tanulnia járni és összetettebb mondatokat sem volt képes fogalmazni.

- Hirdetés -

Mi van akkor, ha az űrben próbálunk „nem lélegezni”? Tegyük fel, hogy vennénk egy nagy levegőt és kimennénk egy kis űrsétára. Hát ne tegyük. Az űrben lévő vákuum azonnal kipréselné a tüdőnkből az összes oxigént. A testünkben maradt további oxigén pedig elkezdene tágulni és olyanra puffasztana minket, mint egy nagy léggömb. Szétdurranni persze nem tudnánk a bőrünk rugalmassága miatt, de akkor sem lenne kellemes. Szerencsére ezt már nem élnénk meg ugyanis másodpercek alatt elvesztenénk az eszméletünket.

fghf Mennyi ideig vagyunk képesek visszatartani a lélegzetünket?


Mit gondoltok? Írjátok meg kommentben a véleményeteket!

Világunkhttps://vilagunk.hu
A Vilagunk.hu-n keresztül naponta hozom el nektek azokat az érdekességeket, híreket és inspiráló tartalmakat, amik megmozgatják a fantáziát és gazdagítják a mindennapokat. Imádom a horoszkópok világát és mindig keresem a legújabb információkat, hogy Ti is érdekes és hasznos tartalmakat kaphassatok. Csatlakozzatok, fedezzük fel együtt a világot!

Friss bejegyzések

Ez is érdekelhet!