A pajzsmirigy hormonrendszerünk egyik legfontosabb eleme, amellyel, ha gond van, akkor számos módon hathat az egészségünkre. A következők jelezhetik nekünk ennek fontos szervnek a működési zavarait.
Pajzsmirigy-alulműködés az esetek többségében lappangva kezdődik, tünetei kezdetben egyáltalán nem jellegzetesek: izomgyengeség, fáradtság, rossz közérzet.
Bőrünk megváltozik
Túlműködő pajzsmirigy esetén a bőr elvékonyodik, alulműködés esetén pedig pedig durvább, vastagabb és reszelősebb lesz. Túlműködésre utal ugyanakkor, ha bőrünk gyakran meleg és nyirkos, valamint, ha az arcunk és a tenyerünk sokszor kivörösödik.
Súlyunk megváltozik
A pajzsmirigy működése jelentős hatással van testsúlyunkra is. Amennyiben túlműködik, az súlyvesztéssel járhat, méghozzá úgy, hogy közben étvágyunk szinte csillapíthatatlan. Ellenkező esetben is gyanakodhatunk, hogy nincs minden rendben a pajzsmirigyünkkel.
Megváltozik a hőháztartásunk
Az anyagcsere szabályozásában is hatalmas szerepe van pajzsmirigyünknek. Túlműködés esetén melegünk van és sokat izzadunk, valamint felgyorsul a szívverésünk is. Alulműködésnél pedig lelassul az anyagcserénk, gyakran fázhatunk is, a kezeink és a lábaink hidegek lehetnek.
Hangulatingadozás
Túlműködéshez gyakran társul hiperérzékenység, szorongás, olykor pszichózis is. Alulműködés esetén pedig egyáltalán nem ritkák a depressziós tünetek, az antiszociális viselkedés, de előfordulhat feledékenység vagy a motoros képességek romlása is.