Sokan azt feltételezzük, hogy egy válás hatalmas fájdalmat okoz a gyermek, gyermekek életében. Azonban, ez így, ebben a formában nem teljesen igaz. Természetesen a gyermek kénytelen elfogadni a kialakult helyzetet, fel kell dolgoznia, hogy szülei többé nem szeretik egymást és külön utakon fognak járni. Bele sem gondolunk, de egy megromlott házasságban élni sokkal rosszabb, mint elváltként új életet kezdeni. Ez pedig, ugyanígy vonatkozik a gyerekekre is. Nekik sem jó, ha mindig hallják és látják veszekedni a szülőket, hiszen ez a ő lelkiállapotukra is rossz hatással van.
Egy válásnak bármilyen furcsán is hangzik, de vannak előnyei is. Mind a szülőkre, mind pedig a gyerekekre nézve. Cikkünkből megtudhatod, milyen előnyökkel gazdagodhat az elvált szülők gyermeke.
A gyerek nem foglalkozik többé a szülők problémáival.
Miután a gyerekek mentesek lesznek a stresszes környezettől, hatalmas érzelmi és pszichológiai előnyökhöz jut. Persze lesz idő, amikor hiányzik majd neki mindkét szülő, mármint együtt, ám összességében boldogabb életet él majd. A gyerek ugyanis, többé nem foglalkozik szülei problémáival. A válás után az már a szülők dolga, hogy megbirkózzanak múltbéli problémáikkal.
Felelősségteljessé válik.
Ez különösen igaz az idősebb gyerekekre, különösen akkor, ha testvérei is vannak. Ebben a helyzetben az idősebb védelmezi a fiatalabbat, ügyelve arra, hogy élete rendben menjen tovább és normális körülmények között egy egészséges felnőtt legyen belőle. Ez a lányokat jobban érinti, mert a szülők válása után elkezdik helyettesíteni a hiányzó szülőt, ezáltal pedig felelősségteljessé válnak.
A gyerek megtanulja az egészséges kapcsolat jelentését.
A szülőnek igyekeznie kell megmutatni a gyereknek, hogy minden váláson túl lehet jutni. Látnia kell, hogy a szülő, akivel él, nem szenved, hanem dolgai már helyes úton haladnak. Ebből megtanulja, hogy az egészségtelen és boldogtalan házasság rossz és a válás volt a legjobb megoldás a szülei és az ő számára is.
Empatikusabb lesz.
Azt nem lehet pontosan megmondani, hogy egy gyerekben mikor alakul ki az empátia, ugyanis ez mindenkinél különbözik. Egy válás együtt érzőbbé teheti a gyereket mások problémáival szemben. Jobban megérti majd az életet, segítőkész, toleráns lesz, illetve képessé válik arra, hogy elfogadja a körülményeket és az új helyzetet.
A gyermek jobban szocializálódik.
Ha egy gyerek két különböző háztartásban él, akkor ez lehetőséget ad nekik, hogy jobb kommunikációs készségeket építsenek ki. A gyermek látni fogja, hogyan kommunikálnak a szülők a válás alatt és után. Ez pedig megtanítja őt arra, hogyan fejezze ki magát még akkor is, ha problémái vannak. Ehhez viszont, a sülőknek is jó kommunikációs készséggel kell rendelkezünk, de legalábbis a gyerek előtt.
A gyerekek erősebbé és sikeresebbé válnak.
Az elvált szülők gyermekeinek 75-80 százaléka sokféle helyzetben könnyen alkalmazkodik majd. Nagyobb esélyük lesz a karrier és az oktatási célok elérésére, valamint képesek lesznek erősebb és szorosabb kapcsolatok kiépítésére.
A megosztott felügyeleti jog mindkét szülőnél több minőségi időt biztosít a gyermek számára.
Általában a házasság alatt az egyik szülő vállalja a több felelősséget a gyermekek és az otthon szempontjából. A válás után azonban mindkét szülő teljes mértékben összpontosíthat a gyermekre. Ez lehetőséget ad a gyereknek, hogy jobban megismerje szüleit és együtt szórakozzon velük, persze külön-külön.