A világon végigsöprő, tüdőgyulladást okozó koronavírus hivatalos neve SARS-CoV-2, az általa kiváltott betegség pedig COVID-19. Az emberekre gyakorolt hatása nagyon eltérő. Ahogy fokozódik a járvány újabb és újabb meglepetéseket okoz.
A kutatók és orvosok egy csoportja beszámolt egy leukémiás nő esetéről, akinek nem voltak COVID-19 tünetei, de 70 nappal az első pozitív teszt után még mindig ontotta magából a fertőző részecskéket. Ez az eredmény jóval nagyobb, mint a legtöbb kórházban kezelt betegé. Az első jelentések szerint a diagnózis után 20 napig fertőzhetnek az emberek, azonban a tudósokat is meglepte a felfedezés, miszerint azoknak az embereknek, akiknek eleve legyengült már az immunrendszerük még hónapokig is képesek SARS-CoV-2 vírust terjeszteni. Erre a példára a legjellemzőbbek a rákban szenvedő betegek. Na persze ez a 70 napos eset akár még ritka is lehet, az orvosokat arra késztette, hogy figyelniük kell a legyengült immunrendszerben szenvedő betegekkel.
Az Egyesült Államokban 3 millió ember van olyan állapota, ami valamilyen formában gyengíti az immunrendszerét és kiszolgáltatottá teszi a fertőzésekkel szemben. Erre a leginkább jellemzőek a kemoterápiás rákos betegek és akik transzplantáción estek át. Ők alapjában véve is immunszupresszív gyógyszereket szednek.
Kihathat a vírus terjedésére, ha egyre több immun-rendellenességben szenvedő embert fog megfertőzni, ugyanis ezek az emberek a fertőzés után még hetekig képesek magukból árasztani a SARS-CoV-2 vírust.
A tünetmentes COVID-19 esetek aránya még mindig nem világos. Az a baj, hogy ezek az emberek vígan élik a hétköznapjaikat és nincsenek tudatában annak, hogy masszívan terjesztik a betegséget.
Egy 71 éves nőnél krónikus lymphocytás leukémáit diagnosztizáltak, amely a fehérvérsejtek rákja. Leggyakrabban az idősebbeket érinti és nagyon lassan terjed. 2020. március 2-án pozitív lett a COVID-19 tesztje, miután kórházba került súlyos vérveszteség miatt. Ezt követően még 13 alkalommal kimutatták a szervezetében a vírust, de semmilyen ezzel kapcsolatos tünetet nem mutatott. Kétszer kezelték vérplazmával és valamikor június közepén sikerült kitisztítani a szervezetéből a kórt. A 15 hetes fertőzés során a tünetmentes beteg folyamatosan fertőző SARS-CoV-2 részecskéket árasztott.
Az orvosok továbbtesztelték a vérét. Kíváncsiak voltak, hogy képes-e a vírus laboratóriumban szaporodni. A tesztek nem kecsegtetnek jó hírekkel. A nőből még a 70. napon vett minták is képesek produktív fertőzést létrehozni érintkezés során.
A vizsgálatok kimutatták, hogy a vírus nem változik a szervezetünkben. A replikációs képessége ugyanolyan marad. A nőnél vélhetőleg azért nem mutatott tüneteket, mert eleve kompromittált volt az immunrendszere, ezáltal nem tudott reagálni a SARS-CoV-2-re. Egyelőre ő volt a „leghosszabb eset”, amikor is a betegség nem mutatott tüneteket, de idővel egyre többen lesznek. Arra figyelmeztettek az orvosok, hogy a plazmás kezelés sem lehet minden esetben hatékony.
A legjobb, amit tehetünk, ha kerüljük az érintkezést másokkal. Hordjunk maszkot és kerüljük a tömegeket. De amúgy is erről beszél az összes média.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben.