Ki, milyen gyakran takarít otthon? Azt mondják, hogy célszerű heti egy napot fixen kiszúrni, ami a „takarítós nap”. Így sosem marad el, és jobban be tudjuk osztani az időnket és a házimunkákat. Vannak emberek, akik tisztaságmániások és vannak, akik bizony képesek elnézni a dolgokat. Valljuk be, hogy takarítani KELL. Egyrészt ha váratlan vendégünk érkezik, akkor ne kelljen szégyenkeznünk a kupi miatt, másrészt viszont higiéniás szempontból sem mindegy, hogy mennyi időt fordítunk a környezetünk tisztaságára. Egyes emberek „ahol a papok táncolnak” alapon takarítanak. Azaz ott, ahol látszik. Ezzel az a baj, hogy számtalan hely van, amire több időt kellene szentelni ugyanis a kórokozók melegágya lehet.
Nézzünk ebből egy listát.
Zuhanyfej
Attól, hogy folyamatosan áramlik a víz, még nem jelenti azt, hogy tisztítja is önmagát. Megszámlálhatatlan sok baktérium fejlődhet ki rajta, melyek zuhanyzás közben a bőrünkre és a tüdőnkbe jutnak. Egyes tanulmányok szerint a tüdőfertőzések legfőbb okozója. Szóval célszerű gyakrabban letisztítani, és nem csak akkor, amikor vízköves.
Gyűrűk
Egyes emberek soha nem veszik le a gyűrűt a kezükről. Ezzel az a baj, hogy a gyűrű és az ujjunk között megtelepedhetnek a kórokozók, amelyektől kézmosással nem szabadulunk meg. A gyűrűt viselő emberek kezén sokkal több baktérium található. Egyes szakácsok ezért sem hordanak a kezükön semmilyen ékszert.
A kormány
Az autónk egy baktériumtenyészet. Gondoljunk csak bele. Járunk-kelünk a városban, megtapogatunk mindent majd az így összeszedett kórokozókat szépen végig hordjuk az autónkban. A kormánykerék és a kilincsek különösen veszélyesek ilyen téren.
Ajtókilincsek
Ugyanez a helyzet az otthonunkban található kilincsekkel is. Folyamatosan piszkos kézzel tapogatjuk és eszünkbe nem jutna letakarítani. Mikroorganizmusok ezrei képesek megtelepedni rajta, melyek különösen veszélyesek az egészségünkre.
Billentyűzet
Dolgozunk rajta, de egyesek még esznek is felette. Nem mosunk kezet minden használat előtt, így el lehet képzelni, hogy micsoda fertőzésforrás. Pláne, ha még közben az arcunkat is tapogatjuk. Egy antibakteriális kendővel át kell törölni minden takarítás alkalmával.
Távirányító
A kutatók szerint a gombáktól elkezdve a baktériumokig minden megtalálható ezen az eszközön. Ezt is célszerű mindig áttörölni egy fertőtlenítő kendővel, hetente többször is.
Villanykapcsolók
Gondoltátok volna, hogy a szállodákban a villanykapcsolókon lelhető fel a legtöbb baktérium? Kinek jut eszébe ez takarítás közben? Nem sokunknak. Figyeljünk erre is.
Fürdőszobai mosdó
Kezet mosunk, fogat mosunk itt, ezáltal ki vagyunk téve egy halom fertőzésnek. Általában az emberek ezt letakarítják, amikor a fürdőszobára kerül a sor, de célszerűbb ezt egy héten többször is fertőtleníteni.
Fogkefe
A fogkefe nyitott térben van tárolva. A legtöbb embernél csak bele van dobva a fogmosópohárba. Fogmosás után mindenképp alaposan ki kell tisztítani. Erre tökéletes megoldás egy pár perces antibakteriális szájvízben történő áztatás.
Ablakpárkányok
Az ablakpárkányokon gyakran telepedhet meg penész, illetve beleragad a pollen. Ennek hatására éjszaka allergiás rohamok törhetnek ránk. Töröljük át egy fertőtlenítő kendővel hetente többször is. Illetve a penész ellen számtalan jól bevált vegyszer kapható.
Mit gondoltok? Ti figyeltek ezekre a helyekre? Írjátok meg kommentben a véleményeteket!