A régi év vége és az új év eleje tökéletes alkalom az adósságok törlesztésére, a fontos feladatok elvégzésére és végre megszabadulni a felesleges szeméttől! Mindannyiunknak vannak otthon használhatatlan dolgai, köztük olyanok is, amelyek megvásárlására sem emlékszünk. Ideje tenni valamit ez ellen.
Ezek a felesleges tárgyak nemcsak a polcainkat, hanem az életünket is zsúfolják, megakadályozva, hogy 2023-ban tiszta lappal kezdhessünk!
Papírszemét
Megjelenésük oka leggyakrabban a lustaság. Általában nem vesződünk a különféle számlák és jegyzetfüzetek átnézésével, hogy eldöntsük, szükségünk van-e még rájuk. Sokkal egyszerűbb papírdarabkákat visszatenni a polcra, mint eldönteni, melyiket érdemes kidobni. A leggyakrabban gyűjtött papírhulladékok a következők:
- Régi számlák és nyugták
- Felhasználói kézikönyvek és garanciák
- Reklám szórólapok és prospektusok
- Régi képeslapok és folyóiratok
- Haszontalan dokumentumok és tanúsítványok
Azonnal szabadulj meg tőlük! Ne feledd, hogy a kézikönyvek és a tanúsítványok elektronikus formában is rendelkezésre állnak. Ami a még hasznos papírokat illeti, biztosan mind elférnek egy fiókban. Rendszeresen ellenőrizd ezt a fiókot, hogy megbizonyosodj arról, hogy a tartalma még mindig naprakész.
Lejárt termékek
Leggyakrabban a feledékenység és a figyelmetlenség okozza őket. Lehetetlen megjegyezni az otthon található élelmiszerek és gyógyszerek lejárati idejét. A dátumok folyamatos ellenőrzése túl sok időt vesz el, és elvonja a figyelmünket az érdekesebb tevékenységektől. Emiatt sok lejárt termék otthon marad. Ez különösen a következőkre vonatkozik:
- gyógyszerek
- fűszerek
- gabonatermékek
- kozmetikumok
Rendszeresen ellenőrizd a szavatossági időket. Ezt legalább havonta egyszer meg kell tenned. Ráadásul ilyenkor legalább nem kell gondolkodni azon, hogy mit főzz. Csináld meg azt, aminek már ketyeg az órája.
Törött és sérült dolgok
Hibás kávéfőző, sarok nélküli cipő, elromlott kütyük… jobb, ha minél előbb elviszed a sérült terméket a szervizbe. Ha folyamatosan halogatod, nagy eséllyel nincs is szükséged erre a dologra! A leggyakoribb példák a következők:
- Sérült ruhák és cipők
- Hibás készülékek
- Törött esernyők, ékszerek és egyéb kiegészítők
Állítson be határidőt az elromlott dolgok kijavítására (mondjuk egy hónap). Ha ez idő alatt nem tesz semmit a hibás elemmel, akkor nincs értelme tovább megtartani.
Sikertelen ajándékok
Előfordul, hogy az embereknek nincs készségük vagy vágyuk arra, hogy szép és hasznos ajándékokat válasszanak, de a hagyomány megköveteli, hogy vásároljanak valamit szeretteiknek …
Hogy ne halmozódjanak fel otthonodban értéktelen dolgok, kérd meg rokonaid, barátaid, hogy ne vegyenek neked csecsebecsét. Jobb, ha összeállítasz egy listát azokról a dolgokról, amelyeket igazán szeretnél, és megosztod azokkal, akik boldoggá akarnak tenni.
A jövőbeli alkalmakra tárolt cuccok
Megtartjuk azokat a dolgokat, amelyek pillanatnyilag nem hasznosak, de alkalomadtán, vagy a határozatlan jövőben jól jöhetnek. Mindig hiszünk abban, hogy a legjobb még hátravan. Nincs ezzel semmi baj, de ez a megközelítés olyan tárgyak vásárlásához/tárolásához vezet, amelyek nagy valószínűséggel soha nem látnak napvilágot. Olyan dolgokról beszélünk, mint:
- Olyan ruhák, amelyek most nem állnak neked
- Cipők, amelyek jelenleg kimentek a divatból
- Koktél készletek elegáns alkalmakra
- Öltözetek néhány lehetséges jövőbeli eseményhez (például egy álomrandi)
Csak azokat a tárgyakat vásárold meg, amelyekre szüksége van. Kerüld az akciós termékek vásárlását, és próbáld meg ne felhalmozni a dolgokat „minden esetre”.
A kedves emlékekhez kapcsolódó dolgok
Az emlékek megőrzésére irányuló vágyunk arra késztet, hogy kötődjünk tárgyakhoz. Túl sok emléktárgyat halmozunk fel az idő múlásával. Vannak jobb módszerek arra, hogy az emlékeket megőrizzük. Például nem felejti el külföldi nyaralását, ha nemzeti ételeket kóstol meg, és részt vesz a helyi fesztiválokon. A hűtőmágnesek és egyéb ajándéktárgyak semmik az élénk érzelmekhez és élményekhez képest! A következőktől kell megválni:
- Régi levelek
- Ajándékok volt partnereinktől
- Gyermekkori játékok
- Régi koncert- vagy mozijegyek
Szabaduljunk meg a haszontalan ajándéktárgyaktól, és ne halmozzunk fel új készleteket. Azokat a dolgokat, amelyek túl drágák, hogy kidobjuk, tároljuk egy speciális dobozban vagy mappában. A fő szabály a következő: minden szuvenírt tartson egy helyen. Így nem lesz nehéz válogatni, és kiszanálni
Dolgok, amelyek egyszer jól jöhetnek
A túlzott takarékosság és a szűkösségtől való félelem készletek felhalmozására késztet bennünket. Ne feledjük, hogy manapság szinte bármit könnyedén megvásárolhatunk, javíthatunk vagy kicserélhetünk. Nem érdemes otthon tartani a haszontalan cuccokat csak azért, mert kicsi az esély arra, hogy egyszer szükséged lesz rá. A leggyakrabban tartott tárgyak a következők:
- Kisebb tárgyak és alkatrészek, amelyeknek nincs meghatározott rendeltetésük
- Tartalék gombok és szálak
- Üres üvegek és dobozok
- Kiegészítők olyan hobbihoz, amelyekkel már nem foglalkozol
Nem számít, mennyit halmozunk fel, továbbra sem leszünk immunisak az esetleges „otthoni válságokkal” szemben. A végén úgyis beszennyezed az élettered értelmetlen szeméttel. A végén a házad kész ócksás lesz. Nem egy lakatlan szigeten élsz, és számíthatsz barátok vagy szomszédok segítségére.