Nem ismered ezt a jelet? Akik figyelmen kívül hagyják azok 50 ezer forintot is fizethetnek büntetésre!
Néhány évvel ezelőtt Franciaország új jelöléseket vezetett be az autópályákon, amelyek meglephetik a járművezetőket. A kék alapon fehér gyémánttal ellátott jel olyan régiókban jelent meg, mint Párizs, Lyon, Grenoble és Strasbourg.
Ez egy telekocsizásra, azaz megosztott utazásra fenntartott sávot jelent, amelynek célja az üvegházhatást okozó gázok kibocsátásának megtakarítása és csökkentése.
Az új szabályok lehetővé teszik a buszok, taxik, a Crit’Air jelöléssel ellátott elektromos járművek és a két vagy több utast szállító autók számára e sávok használatát. Azok a járművezetők, akik figyelmen kívül hagyják ezeket a szabályokat, 135 eurós bírságot szabhatnak ki, ami körülbelül 55.000 Ft.
A francia hatóságok ily módon kívánják előmozdítani a közös utazást. A presse-citron.net portál szerint az országban élő emberek 80 százaléka egyedül utazik otthonról a munkahelyére. Az új címkék célja, hogy az embereket szokásaik megváltoztatására ösztönözzék, és hozzájáruljanak a környezetvédelemhez.
Hasonló megoldást vezetett be a közelmúltban az Uber – fuvar megrendelésekor megoszthatja azt egy másik utassal, és így csökkentheti az utazási költségeket (a városon belül).
A telekocsi és az olyan szolgáltatások, mint az Uber, Magyarországon is egyre népszerűbbek, de van néhány sajátosságuk és korlátozásuk. Nézzük meg részletesen:
Telekocsi (pl. Oszkár Telekocsi)
- Az Oszkár Telekocsi az egyik legismertebb ilyen platform Magyarországon.
- Rendkívül népszerű, különösen a fiatalabb generáció körében és az olyan utakon, amelyek Budapest és nagyobb vidéki városok között zajlanak.
- A telekocsi népszerűségét az is növeli, hogy költséghatékony és környezetbarát alternatívája a tömegközlekedésnek vagy az egyéni autózásnak.
- Főként hosszabb utakra használják, de rövidebb távokon, például Budapest környékén is működik.
Uber és hasonló szolgáltatások
A Bolt sikeresen alkalmazkodott a magyar szabályozáshoz, így népszerű választás lett, különösen Budapesten és más nagyvárosokban.
Az Uber Magyarországon 2016-ban kivonult a taxis szektor erős szabályozása és a taxis társaságok nyomása miatt.
Az Uber helyett Magyarországon jelenleg az olyan alternatívák működnek, mint a Bolt (korábban Taxify), amely egy hasonló elven működő applikáció-alapú szolgáltatás.
Kihívások és korlátozások
- A szabályozás Magyarországon szigorúbb, mint sok más országban, ami korlátozza az Uber és hasonló szolgáltatások működését.
- Vidéken az ilyen szolgáltatások kevésbé elterjedtek, elsősorban Budapest és néhány nagyobb város vonzáskörzetében népszerűek.
Összességében tehát a telekocsi népszerűsége nő Magyarországon, míg az Uber helyett más alternatív szolgáltatások, mint a Bolt, váltak meghatározóvá.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!