Nem csak szélütéshez vezet, hanem növelheti a depresszió kockázatát is.
A birminghami Alabamai Egyetem tudósai azzal érvelnek, hogy a szélütés valószínűsége jelentősen megnő, ha napi hat óránál kevesebbet alszunk. Későbbi kutatások is bizonyítják, mennyire veszélyes az agyra, ha nem pihenünk eleget.
Korábban a rossz alvást a rossz mentális egészség mellékhatásaként tekintették, de egy új tanulmány azt mutatja, hogy az alvás és a psziché közötti kapcsolat ennél sokkal összetettebb.
– Van egy tyúk vagy tojás forgatókönyvünk a szuboptimális alvásidő és a depresszió között. Ezek a jelenségek gyakran együtt fordulnak elő. Melyik van előbb? A kérdés eddig nagyrészt megoldatlan maradt. „Azt találtuk, hogy az elegendő alvás valószínűleg megelőzi a depressziós tüneteket, nem pedig fordítva” – magyarázta Odessa S. Hamilton, a tanulmány vezető szerzője.
Genetika
A University College London kutatói 7146 brit ember genetikai és egészségügyi adatait elemezték, és olyan genetikai változatokat azonosítottak, amelyek hajlamosságot mutatnak a depresszióra, vagy az álmatlanságra.
Mind az alvás időtartama, mind a depresszió részben öröklődik. A jelenlegi kutatások azt mutatják, hogy a depresszió az esetek körülbelül 35 százalékában örökletes, míg az alvással kapcsolatos problémák esetében ez 40%.
A kevés alvás növeli a depresszió kockázatát
Az UCL tudósai azt találták, hogy azoknál az embereknél, akiknél erősebb a genetikai hajlam a rövid alvásra (éjszakánként kevesebb mint öt óra), nagyobb valószínűséggel alakulnak ki depressziós tünetei a következő 4-12 évben, mint azoknál, akik tovább alszanak. Visszafelé azonban nem igaz. A depresszióra hajlamos embereknél nem nő jelentősen a rövid alvás valószínűsége.
A kutatók arra a következtetésre jutottak, hogy az öt órát vagy kevesebbet alvó embereknél 2,5-szer nagyobb valószínűséggel alakultak ki depressziós tünetek, míg a depressziós tünetekkel rendelkezőknél csak egyharmaddal volt nagyobb valószínűséggel rövid alvás.
A kutatók összefüggést találtak a hosszú alvás és a depressziós tünetek között is: a kilenc óránál többet alvó résztvevőknél másfélszer nagyobb valószínűséggel alakultak ki depressziós tünetek, mint azoknál, akik átlagosan hét órát aludtak.
Maradjunk tehát 6-8 óra között.