A tetoválás a mai világban már elég divatos dolognak tűnik, és egyre többen döntenek úgy, hogy valami mintát varratnak szép bőrükre. Ennek ellenére a tetoválások és a tetoválás készítés folyamata még mindig nagyon sok kérdést vet fel, melyre sokan rosszul tudják a választ. Pontosan ezért sok ember kíváncsi arra, hogy elkészítésének milyen kockázati tényezői vannak, mire kell odafigyelni, valóban fáj-e ha különböző színnel tetoválják ki a bőrt…stb. Mostani posztunkban olyan mítoszokat szedtünk össze, amit az emberek mind a mai napig elhisznek. A cikk végén van azonban pár igazság is.
1, A tetováltak nem adhatnak vért – Mítosz
Vannak, akik abban a hitben vannak, hogy a tetovált emberek nem adhatnak vért, pedig ez nem igaz. Ők is ugyanúgy adhatnak vért, mint akik nem viselnek varratokat a testükön. A tetoválásokat spéci géppel készítik el és a bőr irharétegébe tetoválják a festékanyagot. Vigyázni kell, mert ha rosszul csinálják, akkor akár vérfertőzés is kialakulhat, ami akár 6 hónapig is húzódhat. Ha letelt az idő, akkor az adott országtól és az érintett egészségügyi intézménytől függően lehet adni vért.
2, Várandósan nem lehet tetoválást csináltatni – Mítosz
Nincs bizonyíték arra vonatkozóan, hogy a tetoválás bármiféle módon károsítja a kismama vagy a magzat egészségét. A terhes nők és a ne terhesek is ugyanakkora kockázattal indulnak, és ugyanúgy vérfertőzés alakulhat ki, mint ahogy feljebb is írtuk. Viszont ennek a tetováló szalonok nem megfelelő higiéniája a felelős.
Az orvosok azt javasolják azoknak a kismamáknak, akik tetováltatni szeretnének, hogy a hátukra ez idő alatt ne csináltassanak semmit. Úgy hiszik ez megzavarhatja a magzatot.
3, A cukorbetegek nem tetováltathatnak – Mítosz
A cukorbetegség nem befolyásolja a tetoválás elkészítését. Az orvosok eddig csak azt javasolták, hogy kerüljék a tetoválásokat olyan helyen, ahol kevesebb vér kering illetve, ahol inzulint kell beinjekciózni. Mindezt elővigyázatosságból, mert könnyedén meg lehet sérteni ott a bőrt.
A fent említett ajánlás azoknak a betegeknek szól, akik 100%-ban gondoskodnak és odafigyelnek egészségükre. Azok, akik figyelmen kívül hagyták ezt a figyelmeztetést és cukorbetegségük teljesen kézenfekvő, akkor fokozott veszélynek vannak kitéve. Ilyenkor bőrük elveszítheti regeneráló képességét és lassabban gyógyulnak a sebeik.
4, A tetováló művészek ugyanazzal a tűvel készítik el az összes ügyfél varratát – Mítosz
A legtöbb tetováló szalon szigorú higiéniai szabályok szerint működik, így az összes tű steril és vadonatúj. Sőt nemcsak a tűk újak, hanem a kesztyűk, és egyéb eszközök is. A tetováló művészek annak érdekében, hogy bebizonyítsák vendégeiknek, minden steril környezetben történik a tűket, szemük előtt bontják ki. A tetoválás elkészítése után pedig előttük dobják őket a veszélyes hulladék közé. Természetesen előfordulhat olyan hely, ahol nem tartják be a szabályokat, pontosan ezért fontos az alapos kutatás.
5, A tetovált emberek nem kaphatnak MRI-t – Mítosz
Sokan azt gondolják, hogy nem lehet MRI vizsgálatra menni a tetováló festékekben lévő fémes elemek miatt. Ez tévedés. A németországi Max Planck Intézet tanulmánya szerint a mellékhatások lehetősége olyan csekély, hogy nem is kell vele foglalkozni.
6, A fehér tetoválások fájdalmasabbak, mint a sötétebbek – Mítosz
Ez sem igaz. A fehér tetoválások elkészítése is ugyanannyira kellemetlen, mint a színes vagy fekete tintával készültek. Sőt, annak érdekében, hogy a fekete varratokat fényesebbé és hangsúlyosabbá tegyék fehér festéket varrnak a minta bizonyos részébe.
7, A hemofíliában szenvedő embert nem lehet tetoválni – Mítosz
Ez is csak egy mítosz. A hemofília egy olyan betegség, ami nem teszi lehetővé a megfelelő véralvadást, és ennek is különböző szintjei vannak. Ha valaki enyhe hemofíliában szenved, a vérzési szövődmények kockázata sokkal alacsonyabb, így nyugodtan lehet őket tetoválni orvosuk megfelelő útmutatásával. A súlyosabb betegségben szenvedők esetében viszont már nem szabad elvégezni a varrást.
Vannak olyan esetek is, akik közepes vagy súlyos hemofíliában szenvedtek, és tetováltattak anélkül, hogy bármiféle komplikáció lépett volna fel. Ez nagyban függ az egyéntől, de a veszélyes meglepetések elkerülése érdekében mindig jobb, ha konzultálnak orvosukkal.
8, A tetoválás csökkenti a karrierépítés lehetőségét – Mítosz
A tetoválással kapcsolatos vélemények nagy mértékben változtak az idő múlásával. Manapság egyre gyakoribb, és szinte nincs olyan ember, akinek ne lenne egy pici varrata. Ez azt jelenti, hogy ma már szélesebb körben elfogadott a tetoválás viselése és nem szenvednek semmilyen hátrányban birtoklása miatt. Nem úgy, mint az 50-es években.
Persze ennek ellenére, még mindig vannak olyan szakmák, ahol a tetoválás miatt megkülönböztető bánásmódban részesülnek az emberek.
9, Nem lehet megszabadulni a tetoválástól
Ez is pusztán egy mítosz. A tetoválásokat le lehet távolítani, viszont a rossz hír az, hogy nem mindegyiket. Annak ellenére, hogy ma már egyre több tetoválás eltávolításra szakosodott hely létezik, az nem jelenti azt, hogy teljes mértékben ismerik az eltávolítások módját. Általában a fekete vagy a kis mintájú varratokat lehet a legkönnyebben eltávolítani, a színesekkel viszont más a helyzet. Általában lézerrel próbálják eltávolítani a mintát.
Most jöjjenek az igazságok:
10, A tetoválás vérezni fog
A tetoválógépen lévő tűk festéket fecskendeznek a bőr alá, ezért normális, ha az elkezd vérezni. Viszont ez nem olyan jellegű vérzés, amitől meg kellene ijedni, például nem fog vérveszteséget okozni. Egyesek például egyáltalán nem is véreznek.
A tetoválás elkészítése után 36 órával úgy tűnhet, mintha szivárogna a vér, és egy kis plazmát láthatnak bennük, viszont ez teljesen normális folyamat. Ilyen esetben minden olyan utasítást, amit az utóápolásról adott a művész, be kell tartani. Ha a szivárgás 36 óra elteltével is fennáll, akkor érdemes orvoshoz fordulni.
11, A tetoválás elkészítése a helytől függően többé-kevésbé fáj
A tetoválás elkészítése során tapasztalt fájdalom nem csak attól függ, hogy ki mennyire érzékeny, hanem milyen helyre kerül a varrat. Általában a legfájdalmasabb területek azon a helyen vannak, ahol kevesebb zsír van. Ez magába foglalja a csontos helyeket is. A szakemberek azt javasolják a vendégek kerüljék a hónalj, boka, mell, könyök, csípő, nyak és arc területeit.
12, A fekete tinta idővel kékre vagy zöldre változik
Ez bizony igaz, viszont általában csak a régi, évtizedekkel ezelőtt készült tetoválásokra igaz. Valójában nem a festékanyag az, ami elzöldül, kékül, hanem fokozatosan felszívódik és elhalványodik, majd egy kékes árnyalatú nyomot hagy. Ez két okból kifolyólag történhet, vagy nagyon régóta van ott a tetoválás, vagy olyan helyen van, ahol sok napsütés éri.