A tüdőrák a rák egyik legveszélyesebb formája, melynek leggyakoribb tünete a köhögés és a vérzés.
Rendkívül fontos ennek a betegségnek a korai szakaszában történő felismerése. Hasznos lehet tisztában lenni azokkal a finom figyelmeztető jelekkel, amelyek a rák kialakulását jelezhetik. Az egyik ilyen jel a szokatlan utóíz a szájban.
A dysgeusia az ízérzészavar orvosi kifejezése. Egy ilyen betegségben szenvedő személy kellemetlen, savanyú, túlzottan édes, keserű vagy fémes ízt érezhet a szájában. Az ilyen rendellenességek oka lehet az alultápláltság, bizonyos gyógyszerek szedése, vírusfertőzések vagy vitaminhiány.
A Cleveland Clinic információi szerint a diszgeusia a pajzsmirigy alulműködésének , a májbetegségnek, valamint a szájszárazságnak, más néven xerostomiának is tünete lehet. Ez utóbbi gyakran érinti a tüdőrákos betegeket is.
Egyes tanulmányok szerint az ízlelés és a szaglás zavarai a tüdőrák gyakori tünetei. A kutatók szerint ezek a rákkal diagnosztizált betegek 35-38%-át érinthetik, valamint az alkalmazott gyógyszerek, köztük a kemoterápia mellékhatásaként kezelt betegek 35-69%-át.
Sajnos ez a rák egyik legrosszabb lefolyású formája. A betegség korai szakaszában jelentkező jellegzetes tünetek hiánya, így a tüdőrák késői diagnózisa hozzájárul ezekhez a riasztó statisztikákhoz.
A fő kockázati tényező az aktív és passzív dohányzás. A cigarettában jelenlévő kátrányanyagok, nehézfémek, köztük ólom és kadmium, nitrozaminok, hidrogén-cianid és formaldehid felelősek ezért. A cigarettázás a rák legveszélyesebb formájának, a kissejtes tüdőráknak a kialakulásában is szerepet játszik. Az Egészségügyi Világszervezet (WHO) statisztikái szerint világszerte a tüdőrák okozta halálozások 77%-áért a dohányzás a felelős.
Tüdőrák – ezek lehetnek a tünetek:
- légszomj és zihálás,
- csökkent fizikai teljesítőképesség,
- köhögés,
- vért felköhögni,
- stridor – fütyülő hang, amely a tüdőből való kilégzéskor hallható,
- fájdalom a mellkasban és a vállban,
- fáradtság,
- az arc és a nyak duzzanata, az arcon bőrpír – az ún superior vena cava szindróma,
- indokolatlan fogyás