A napszúrás akár halálhoz is vezethet. Honnan ismerjük fel a tüneteket?
A napszúrás a fedetlen fejet érő erős napsugárzástól lép fel. Első jelei: forró, vörös fej, fejfájás, szédülés, émelygés, hányás és esetenként eszméletvesztés.
Egyes esetekben a napszúrás halálhoz is vezethet. Különösen a kisebb gyermekek veszélyeztetettek. A fejbőrük még vékony és a hajuk is alig nyújt védelmet. Ha sokáig marad a napon, nagyon magasra szökhet a láza és feltűnően sápadt lesz.
Hőguta napszúrás nélkül is előfordul. Akkor beszélünk róla, amikor hosszan tartó meleg miatt a szervezet hőháztartása felborul és hőfelesleg jelentkezik.
A hőguta jelei a vörös fej, forró, száraz bőr, élettelen arckifejezés, tántorgó járás, magas pulzus és nagyon magas testhőmérséklet. A láz akár 43-44 °C is lehet. Az illető akár eszméletlen is lehet. Kezelés nélkül bele is halhat.
Ezek a napszúrás és a hőguta kiváltó okai:
- Túl hosszú napon töltött idő
- Túl meleg öltözet
- Folyadékveszteség, mint pl. erős izzadás vagy hasmenés
- Forró környezetben végzett fizikai munka
- Túl magas páratartalom
- Egyes gyógyszerek is növelhetik a hőguta kialakulását
Mit lehet tenni ellene?
Feküdj le hűvös helyen megemelt felsőtesttel. Hideg vizes borogatás és rengeteg folyadék! 1 liter vízhez tegyünk 1 teáskanál sót, hogy a sóveszteséget is kiegyenlítsük. Egy hideg vizes fürdő is sokat segíthet.
Mindig hordjunk fejkendőt napsütésben. Igyunk, amennyit csak lehet. Ne hordjunk vastag ruhát kánikulában és ne űzzünk megerőltető sportot a déli órákban.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!