Számos társasjátékkal találkozhattunk gyermekkorunkban, ezek közül pedig, a Monopoly volt az egyik kedvencünk. Korántsem egyszerű játékról van szó, talán éppen ez benne az izgalmas. Amellett, hogy rongyosra szaggattuk a játéktáblát, számos olyan dolog és érdekesség létezik ezzel kapcsolatban, amiről nem is tudtunk.
Cikkünkben eláruljuk a játék történetét, emellett pedig, érdekfeszítő tényeket tudhatsz meg a Monopoly-ról, gyermekkorunk egyik legkedveltebb játékáról.
A Monopoly társasjátékot 1933-ban Charles Darrow találta fel. Ma már rengeteg fajtája van, de az eredeti játéktábla, Atlantic City városát ábrázolja. Ezt használják az USA-ban és a két évenként megrendezett világbajnokságon is. A Monopoly-t 43 nyelven jelentették meg, mint tudjuk, magyarul is. Így 111 országban 275 millió példányban kelt el.
A játék lényege, hogy területeket és épületeket kell venni, eladni vagy bérelni, egészen addig, amíg az egyik játékos monopóliumhoz jut.
A pennsylvaniai munkanélküli mérnök, Charles Darrow 1933-ban szabadalmaztatta a játékot, ezáltal pedig, rövid időn belül multimilliomos lett. A Monopoly eredete viszont az 1800-as évek végéig nyúlik vissza. Akkor terjedtek el a vagyongyűjtő játékok. Ugyanakkor a Monopoly a megszólalásig hasonlít egy már korábban létező játékra, a Háziúrra, amit Elizabeth Magie harminc évvel Darrow találmánya előtt szabadalmaztatott.
A Monopoly a világválság idején egy igazán izgalmas versengést és a mesés vagyonok világát kínálta a játékosoknak, így feledtetve velük a szörnyű valóságot.
A Monopoly a kapitalizmus idejének leghíresebb jelképe lett. Fidel Castro első dolga volt, hogy betiltsa a játékot, mivel ő maga megvetendő szimbólumnak tekintette azt. Az évek alatt ez mit sem változott, Kubában még napjainkban is tiltott játék a Monopoly.
A játék megalkotásáért azonban, nemcsak Darrow-t illeti az elismerés, a mérnök ugyanis, mindössze két lényeges elemmel járult hozzá a sikerhez. Az egyik, hogy megtervezte magát a táblát, a másik pedig, kifinomult üzleti érzéke volt. A szabadalom után kézzel gyártott példányait árusította barátainak és üzletfeleinek. Mivel hamar ráébredt, hogy módszere túl kézenfekvő, találmány a Parker Brothers játékgyárnak kínálta fel. A gyár viszont, már első pillantásra ötvenkét hibát fedezett fel Darrow játékában, így nem tartott rá igényt.
A mérnök ennek következtében úgy határozott, saját maga kezd bele a gyártásba és kezdi terjeszteni. Már 1934 karácsonyára a philadelphiai és New York-i üzleteknek több, mint ötezer darabot adott el. Ezután a mérnök ismét felkereste a gyárat és egy nagyon kedvező ajánlatot tett, amit el is fogadtak. Darrow negyvenhat évesen már olyan gazdag volt, hogy vissza is vonult egy pennsylvaniai farmra. 1967-ben hunyt el, vagyona pedig, jogdíjak formájában örököseire szállt.
A Monopoly legújabb verziójában a pénz már kártyán van, amit érinteni kell. Az érintő és a kártya is benne van a legújabb verzióban.
A Monopoly célja, hogy annyi vagyont halmozzunk fel, ami elegendő a többi játékos csődbe juttatásához és a játékból való kiszorításukhoz. Az utolsóként bent maradó játékos a győztes. Létezik egy rövidebb változat is, ami két játékos csődjével ér véget, majd a vagyonok összesítésével nevezik meg a nyertest.
A legkorábbi játék 1903-ra vezethető vissza.
Két híres karakter: Jake the Jailbird és Edgar Mallory tiszt.
Monopoly úr valódi neve Rich Pennybags bácsi.
A játékot a világon eddig több, mint egymilliárd ember játszotta, a leghosszabb játék pedig, hetven napig tartott.
1940 és 1960 között az emberek szavazatai alapján Amerika első számú játékának választottak.
A második világháború idején, a monopóliumokban menekülési térképeket, iránytűket, fájlokat és pénzt csempésztek.
Az 1970-es években Braille változat is készült a látássérültek számára.
1972-ben a közmunkaügyi biztos át akarta nevezni a táblán lévő helyeket, de a közönség nem hagyta ezt.
1978-ban a Neiman Marcus karácsonyi katalógus csokoládé monopóliumot kínált hatszáz dollárért.
A Monopoly-nak sokféle kiadása született az évek során, mint például a Disney, A Gyűrűk Ura, Trónok harca, a Walking Dead és még sok más.
Világversenyeket is rendeznek a játékból, például Hongkongban, Írországban , Olaszországban, Japánban, Hollandiában, Új-Zélandon, Spanyolországban, Szingapúrban, az Egyesült Királyságban és az Egyesült Államokban.
A legdrágább táblát Sidney Mabell tervező készítette. A tábla 23 karátos aranyból készült, ami egy gyémánt szegecselt kockával is rendelkezik, így pedig, több, mint két millió dollárba kerül.
2007-ben még az űrbe is kiküldtek egy Monopoly-t.
2008-ban háromezer ember játszott egyszerre, „Go” -on online módon, egy világrekordot kíséreltek meg.
2008-ban a Monopoly elnyerte a Legjobb mobilalkalmazás díjat.