Egyes tanulmányok arra világítottak rá, hogy 72 évre kellene megemelni a korhatárt ahhoz, hogy a nyugdíjasok életszínvonala ne változzon olyan jelentős mértékben. Az is kiderült, hogy sajnálatos módon a nyugdíjkorhatár egyre magasabb lesz, ám a juttatások ezzel szemben alacsonyabbak.
Az OECD által közzétett kutatás alapján az is kiderült, hogy több tagállam döntött úgy, megemeli a nyugdíjkorhatárt, de a jelenlegi korhatárváltozás mely az ismert jogszabályokban van rögzítve, alacsonyabb, mint ami szükséges lenne az aktív valamint a nyugdíjas életperiódus közötti egyensúly fenntartásához.
Ahhoz, hogy a fent említett egyensúlyt fenn tudják tartani, az 1996-ban született generáció öregségi nyugdíjkorhatárát 67,2 évre kellene emelni. Ami elég rosszul hangzik, legalábbis ezen korosztály számára. A legnagyobb kiugrásra ezen országokban lehet számítani: Ausztria, Belgium, Chile, Németország, Luxemburg, Szlovénia.
Csak egyes országokban lesz 65 év alatt a korhatár, például: Görögországban, Franciaországban, Kolumbiában és Törökországban.
Magyarországon egyelőre marad a 65 év, ám Hollandiában, Olaszországban és Dániában az elkövetkezendő ötven évben 70 fölé fog emelkedni a határ.
Ahhoz, hogy a nyugdíjrendszereket egyensúlyban tudják tartani az idősödő társadalmakban, sajnos csökkenteni kell a bruttó helyettesítési rátákat. Ez persze legjobban a munkaerő piacra belépő egyéneket érinti, vagyis leginkább a 96 és azután született embereket.
Hazánkban 60 százalék körül fog mozogni a helyettesítési ráta, ami nem annyira nagy mértékű emelés a 40-es években született korosztályéhoz képest.
2022-ig várhatóan 65 évre fog emelkedni a nyugdíjkorhatár, mivel Magyarország is OECD tagállam. A szakértők még nem foglalták jogszabályba a korhatáremelést, ám előreláthatóan a módosítás nem lesz elegendő, mivel az Eurostat tanulmánya szerint hazánkban 72 évre kellene emelni a nyugdíjkorhatárt.
A magyarországi nyugdíjrendszerről azt írta az OECD, hogy a legnagyobb probléma az, hogy a nyugdíjasok nagyon gyors ütemben szegényednek el. Ennek elkerülése érdekében azt javasolták a kormánynak, hogy vezessenek be egy alapnyugdíjat, mely szolgálati időtől függetlenül járna.
Ti mit gondoltok erről?