A glutént csendes gyilkosnak nevezik, mivel súlyos károkat okozhat a szervezetben. Sokan nem ismerik a gluténérzékenység tüneteit, ezért nem is tulajdonítanak a kellemetlen panaszoknak olyan nagy jelentőséget. Ezzel viszont csak azt érik el, hogy tovább romlik az állapotuk. A mai posztunkban elhoztuk nektek, hogy mik a gluténérzékenység jelei, a végén pedig elmondjuk, hogyan lehet tőle megszabadulni.
1, A gyomor és bél problémák
A tünetek elsőként a belekben jelentkeznek. Olyanok ütik fel a fejüket, mint az émelygés, puffadás, hasi fájdalom, vagy székrekedés. Az emberek viszont ezeket a tüneteket gyakran más betegségekhez társítják. Rengeteg orvos irritábilis bél szindrómának (IBS) diagnosztizálja ezeket. Tanulmányok szerint a világ népességének 10–15%-a szenved IBS-ben. Viszont attól, mert ezt a problémát megpróbálják kezelni a gluténérzékenyek tünetei még nem tűnnek el.
2, Indokolatlan súlyváltozások
A glutén intolerancia mind fogyáshoz, mind súlygyarapodáshoz egyaránt vezethet. Ez a sejtszintű gyulladásos folyamatok valamint az anyagcsere-rendellenességek miatt fordul elő. A hirtelen súlyváltozás más kellemetlen betegségeket is kísérhet, például fruktóz intoleranciát.
3, Központi idegrendszeri probléma
A glutén növeli a bél gyulladását és permeabilitását. Ennek eredményeként a gluténérzékenység tünetei közé tartozhatnak a koncentrációs problémák, a depresszió, a szorongás, az álmatlanság és a fáradtság. Néhányan ingerlékenységet is érezhetnek, sőt könnyen elveszíthetik a gondolatmenetüket és a koncentrációjuk is romlik.
Egy tanulmány szerint a gluténérzékeny emberek hajlamosabbak a migrénre, mint „egészséges” társaik. A fejfájás okai különbözőek lehetnek, de ha érzékeny vagy a gluténra, akkor étkezés után 30-60 perccel fejfájást észlelhetsz.
4, Bőr- és körömproblémák
A haj keratózis és a dermatitis herpetiformis 2 olyan bőrbetegség, melyek közvetlenül kapcsolódnak a glutén intoleranciához. Az emberek viszketés és kiütések megjelenését tapasztalhatják kézen, törzsön, arcon, hátsón, könyökön, fejbőrön. A másik tünete ennek, hogy a körmök nagyon meggyengülnek és töredezetté válnak.
5, ADHD
Egy másik „betegség”, mely a glutén intoleranciához kapcsolódik, a figyelemhiányos hiperaktivitási zavar (ADHD). Ez mind gyermekeknél, mind felnőtteknél egyaránt előfordul. Ezek az emberek csupán rövid ideig tudnak egy valamire figyelni és koncentrálni, de az önkontrollal is akadnak problémáik. A gluténmentes étrend azonban segíthet csökkenteni az ADHD tüneteit.
6, Fogak rossz állapota.
Glutén intolerancia esetén a szükséges ásványi anyagok nem szívódnak fel a belekben, ez bizony vonatkozik a kalciumra is. Ennek eredményeként problémák lehetnek a fogakkal és a szájüreggel is. Például a zománc túlérzékeny lesz, fogszuvasodás alakulhat ki, sőt fekélyek lephetik el a nyálkahártyát.
7, Vashiány, vérszegénység
A cöliákia miatt vérszegénység és vashiány léphet fel a szervezetben. Ebben az esetben vérszegénység, fáradtság, légszomj, fejfájás, bőrfájdalom, nyálkahártya és ízületi gyulladás alakul ki. Mivel feljebb említettük, hogy a glutén akadályozza az ásványai anyagok felszívódását a belekben, ezért a vas is nehezebben szívódik fel.
Hogyan kezeljük a gluténérzékenységet
Először is menj orvoshoz, ahol vért vesznek tőled, ellenőrzik az antitesteket. A vizsgálat előtt be kell vonni az étrendben a glutént, mivel ezzel pontosabb eredményeket lehet elérni.
Miután kiderült a probléma, távolítsd el a glutént az étrendedből. Ezeket űzd ki a konyhából: búza, rozs, bulgur, liszt, búzadara…
Mindig ellenőrizd a termék összetételét és részesítsd előnyben azokat az élelmiszereket, melyek gluténmentesek.