Azért korog a gyomrunk mert éhesek vagyunk? Nem feltétlenül…
Az emésztőrendszerünk tulajdonképpen egy hosszú cső, amelyen végighalad a táplálék. Nem, nem a gravitáció miatt, hanem egy úgynevezett perisztaltikus mozgás miatt. Az emésztőrendszerünkben lévő izmok tolják végig az ennivalót a testünkön. A gyomorban percenként 3, a vékonybélben 12 összehúzódás történik.
Ezek segítségével keveredik össze a táplálék a felszívódást segítő enzimekkel, gyomorsavval, mielőtt belekerülne a bélcsatornába.
A korgó hang annak köszönhető, hogy amikor eszünk, az étel mellé levegőt is nyelünk. Az emésztés során lég- és gázbuborékok keletkeznek, amelyek mozgása, préselődése ilyen zajjal jár.
Ez a hang egyébként folyamatosan jelen van, csak a teli gyomor jobban hangszigetel, mint egy üres, merthogy akkor is dolgozik a gyomor, ha nincs benne megemésztendő táplálék. Csak ilyenkor nem tud mást, mint a bent rekedt levegőt mozgatni. Szóval ilyenkor jobban „kihallatszik”.
Ha többször keveset eszünk, akkor valamit folyamatosan emészt a gyomrunk, így elkerülhetjük, hogy „korogjon”.
Egyébként a gyakori gyomorkorgás mást is jelenthet!
Ilyenek például az ételérzékenység, irritábilisbél-szindróma (IBS). Szóval, ha túl gyakran fordul elő, akkor érdemes kivizsgáltatnunk magunkat.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!