A legtöbb ember úgy gondolja, hogy napi 8 órát kellene aludni. Tényleg igaz?
A kérdés nem olyan egyszerű, mint gondolnánk. A válasz ugyanis életkoronként eltérő. Egy újszülöttnél 14-17 óra alvás a normális, az iskoláskorú gyerekeknek 9-11 óra, a tinédzsereknek 8-10 óra, az időseknek pedig sokszor 7 óra se kell.
Felnőttként hozzászoktathatjuk magunkat a kevesebb alváshoz. Ez a dolog elég szubjektív, ugyanis lehet, hogy számára elég, de a tudomány szerint inkább tényleg csak arról van szó, hogy hozzászokott a kevés alvás negatív következményeihez. A kevés alvás koncentráció, a memória, a hatékonyság, a rugalmasság problémáihoz vezet.
Jó, ha délután szundikálunk egy picit?
A szakértők szerint NEM! Ennek oka, hogy ha a délutáni alvás, az éjszakai alvás rovására mehet. Az orvosok szerint ha nagyon muszáj egy 20 perc szundi segíthet a regenerálódásban, annál több viszont felborítja a ritmust.
Minél többet alszunk annál jobb lesz nekünk?
Határozottan NEM! Ha valaki rendszeresen többet alszik, mint amennyire a szervezetének szüksége van, az veszélyezteti az egészségét. A túl sok alvás például növeli az elhízás kockázatát.
Mikor kell orvoshoz fordulni?
Van, hogy néha csak forgolódunk az ágyban, de ha ezek az átmeneti nehézségek állandósulnak, akkor az jelentősen ronthatja az életminőséget. Fizikai és pszichés betegségek kialakulásához vezethet. Nem csak az éjjeli, hanem a nappali tünetekre is figyelni kell.
Ha alvászavarról van szó, akkor ki kell deríteni, hogy mi áll a háttérben. Fény derülhet belgyógyászati, pszichiátriai, fül-orr-gégészeti, kardiológiai, pulmonológiai, urológiai betegségekre is, amelyeket kezelni kell.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!