Méreg van a bugyidban! Ha ezt tapasztalod azonnal dobd el!

Megosztás

Döbbenetes eredménye lett egy bugyitesztnek ami 166 különböző Magyarországon is kapható bugyit vizsgált meg. Ha nem akarod mérgezni magadat akkor ezt tudnod kell!

Méreg van a bugyidban!
Méreg van a bugyidban!

Minden harmadik bugyi mérgező!

A Tudatos Vásárlók Egyesülete az osztrák VKI, a cseh Dtest és Arnika és a szlovén ZPS fogyasztói szervezetekkel közösen teszteltek 166 féle, könnyen elérhető és kapható bugyit, és azt állapították meg, hogy:

minden harmadik bugyi tartalmaz mérgező vegyszert, minden tizedik ráadásul az egészségre rendkívül káros mértékben.

A bugyik egyharmada tartalmaz biszfenolt, ráadásul minden tizedik bugyi az egészségre káros mértékben.

- Hirdetés -
Minden harmadik bugyi tartalmaz mérgező vegyszert
Minden harmadik bugyi tartalmaz mérgező vegyszert.

Mi az a biszfenol?

A biszfenol, különösen a biszfenol-A (BPA), egy szintetikus vegyi anyag, amelyet általában műanyagok és műgyanták gyártásában használnak. Leginkább polikarbonát műanyagok és epoxigyanták előállításánál találkozhatunk vele, amelyeket különféle termékekhez, például élelmiszer-tároló edényekhez, vizes palackokhoz, valamint konzervdobozok belső bevonatához alkalmaznak. A BPA az egyik legismertebb biszfenol, azonban létezik még több változata, például a biszfenol-S (BPS) vagy biszfenol-F (BPF), amelyek szintén hasonló tulajdonságokkal rendelkeznek, és időnként helyettesítő anyagként használják őket.

BPA
BPA

A biszfenolt azért tartják aggályosnak, mert endokrin rendszer zavaró anyagként ismert, ami azt jelenti, hogy képes beavatkozni a hormonális rendszer működésébe. Egyes kutatások szerint a BPA és társai összefüggésbe hozhatók különféle egészségügyi problémákkal, például hormonális egyensúlyzavarokkal, termékenységi problémákkal, sőt, bizonyos rákos megbetegedésekkel is.

Milyen hatási vannak a biszfenolnak az emberi szervezetre?

Hormonális egyensúlyzavarok: A BPA molekulaszerkezete hasonlít az ösztrogén nevű nemi hormonéhoz, ezért képes az ösztrogénreceptorokhoz kötődni és befolyásolni a szervezet hormonális egyensúlyát. Ez különösen serdülőkorban és a magzati fejlődés idején lehet káros.

- Hirdetés -

Reprodukciós problémák:
Nők esetében a BPA expozíció összefügghet menstruációs zavarokkal, csökkent termékenységgel, sőt, akár vetéléssel is.
Férfiak esetében a BPA hozzájárulhat a spermiumszám csökkenéséhez és a tesztoszteron szint változásához.

Magzati és gyermekfejlődési problémák: A biszfenol-expozíció a terhesség alatt különösen veszélyes, mivel befolyásolhatja a magzat fejlődését, különösen az agyi és idegrendszeri fejlődést, ami későbbi viselkedési problémákhoz, figyelemzavarhoz és tanulási nehézségekhez vezethet.

Anyagcsere- és szív-érrendszeri betegségek: Néhány kutatás kimutatta, hogy a BPA kapcsolatba hozható az elhízás, az inzulinrezisztencia és a 2-es típusú cukorbetegség kialakulásával. Emellett növelheti a magas vérnyomás és más szív-érrendszeri betegségek kockázatát.

- Hirdetés -

Rákos megbetegedések: Bár a pontos kapcsolatot még kutatják, néhány tanulmány szerint a BPA növelheti az emlőrák és a prosztatarák kialakulásának kockázatát, különösen azokban, akiknél a szervezetük hosszú időn át ki volt téve a biszfenolok hatásainak.

Immunrendszeri zavarok: Egyes kutatások szerint a BPA gyengítheti az immunrendszert, növelve a fertőzésekkel szembeni fogékonyságot és hozzájárulva az autoimmun betegségek kialakulásához.

Miért található biszfenol a bugyikban?

A biszfenol jelenléte a ruházati cikkekben, beleértve az alsóneműket is, általában nem szándékos, hanem a gyártás során alkalmazott vegyi anyagok vagy színezékek miatt kerülhet a textíliákba. Előfordulhat, hogy a textíliák előállításához használt műanyag összetevők vagy különféle segédanyagok tartalmaznak biszfenolt, ami végül az anyagba jut.

Az alsóneműk esetében a biszfenol jelenléte aggályokat vethet fel, hiszen az anyag közvetlenül érintkezhet a bőrrel, ahol a hő és a nedvesség hatására nagyobb eséllyel szívódhat fel. Az ilyen vegyi anyagok egészségre gyakorolt hatásait még nem vizsgálták átfogóan a textiláruk esetében, de egyre több gyártó törekszik arra, hogy mentesítse termékeit az ilyen jellegű szennyeződésektől, és több szabályozás is készül a vegyi anyagok korlátozására a textiliparban.

Hogyan kerülhető el?

Ha minimalizálni szeretnénk a biszfenol-expozíciót az alsóneműkben és más textíliákban, érdemes olyan termékeket választani, amelyek BPA-mentes jelölést viselnek, vagy olyan gyártótól vásárolni, amely tanúsítványokkal igazolja, hogy termékei mentesek az ilyen káros vegyi anyagoktól.

Egyszóval:

Jól gondold meg, hogy milyen alsóneműt vásárolsz, mert könnyen kárt okozhatsz a szervezetedben!

További Egészséggel kapcsolatos cikkeinket itt találod!

- Hirdetés -
Világunkhttps://vilagunk.hu
A Vilagunk.hu-n keresztül naponta hozom el nektek azokat az érdekességeket, híreket és inspiráló tartalmakat, amik megmozgatják a fantáziát és gazdagítják a mindennapokat. Imádom a horoszkópok világát és mindig keresem a legújabb információkat, hogy Ti is érdekes és hasznos tartalmakat kaphassatok. Csatlakozzatok, fedezzük fel együtt a világot!

Friss bejegyzések

Ez is érdekelhet!