A tudósok évek óta keresik az élet jeleit a Földön túl. Ebből a célból a Chang’e 5 kínai rovert a Holdra küldték, és elképesztő felfedezést tettek.
A kínai Chang’e 5 rover két hetet töltött a Holdon. 2020-ban visszatért, de amit ott talált, reményt ad a tudósoknak. A rover több méter mély lyukat fúrt, és több mint 8 kg anyagot vont ki, köztük „gyöngyöket”.
Víz a Holdon?!
A „gyöngyök” vizsgálata után a tudósok vizet fedeztek fel bennük. Azzal magyarázzák, hogy ez a bennük lévő oxigén és a Napból kibocsátott hidrogén közötti kémiai reakció eredménye. A kitermelt „gyöngyökben” nem sok víz volt, de a szakemberek elismerik, hogy a Holdon összességében nagyon sok van. Számításaik szerint összesen mintegy 270 millió tonna vizet tartalmazhatnak.
A tudósok szerint a „gyöngyökből” vizet lehet kinyerni, ha körülbelül 100 Celsius-fokra hevítik őket. Kiderült azonban, hogy nem a gyöngyök az egyetlen vízforrás a Holdon. A másik a kráterekben található vízjég.
Ez az úttörő felfedezés azonban kétségeket ébreszt, és sokan kezdtek azon töprengeni, hogyan került a víz a Holdra. Szakértők szerint évmilliárdok alatt akár 3500 köbkilométernyi víz is kerülhetett a Holdra, ami vélhetőleg a Földről származik.
Mivel a Holdnak nincs saját mágneses tere, a víz könnyen „leeshet” a felszínére és jéggé alakulhat.
A tudósok azt mondják, hogy a különböző geológiai folyamatok miatt a Hold felszíne alatt folyékony víztározók vannak.
Mit gondoltok? Írjátok meg a véleményeteket kommentben!